تنبلی چیست؟ راهکارهای عملی برای درمان تنبلی

تنبلی چیست؟ راهکارهای عملی برای درمان تنبلی
5/5
فهرست عناوین این مقاله
3.7
(6)

حتماً تا به حال نام واژه تنبلی را شنیده‌اید که در زندگی امروزه ما بیش‌تر جا خوش کرده و افراد زیادی درگیر چنین معضلی هستند. انسان‌ها در دسته موجوداتی قرار می‌گیرند که بیش از همه با معضل تن‌پروری روبه‌رو هستند و دائماً دوست دارند تمامی کارهای خود را به ساده‌ترین روش ممکن انجام دهند.

به طور کلی صفت تنبلی به افرادی نسبت داده می‌شود که تمایلی به انجام کارهای خود از جمله کارهای ساده روزانه ندارند. مقصود ما از ارائه مقاله فعلی در سایت راز چهار فصل، این است که شما را با عنوان تنبلی چیست آشنا کنیم و روش‌هایی به شما ارائه دهیم تا بتوانید با این معضل مقابله نمایید.

تنبلی چیست؟

همان‌طور که در ابتدای این مطلب به مفهوم تنبلی چیست اشاره کردیم باید بگوییم تن‌پروری به معنای عدم تمایل به انجام کارها و صرف انرژی برای آن‌ها است. افراد زیادی وجود دارند که به طور ذاتی و زمینه‌ای با مشکل تنبلی روبه‌رو هستند تا جایی که تمایلی به انجام شخصی‌ترین کارهای خود ندارند.

در دنیای امروزه شاهد افراد تنبل بسیاری هستیم که دائماً به دنبال یک دکمه جادویی برای انجام ساده‌ترین کارهای روزمره خود هستند. برای مثال اغلب ما عادت کرده‌ایم برای انجام کارهای بانکی تا جایی که میسر است از گوشی همراه استفاده نماییم و به صورت حضوری به بانک مراجعه نکنیم. در مقابل افراد زیادی نیز هستند که صبح‌ها بسیار زود مشغول انجام کارهای روزانه و روتین خود می‌شوند و به عبارتی دائماً سحرخیز و سرحال هستند.

اولین واژه‌ای که هنگام دیدار با افراد بی‌مسئولیت به ذهن شما می‌رسد به احتمال زیاد واژه تنبلی است، زیرا چنین افرادی در دسته افراد بی‌مسئولیت قرار می‌گیرند. افراد تنبل تمایلی به انجام وظیفه ندارند و دائما کارهای خود را به تعویق می‌اندازند تا جایی که کاملاً برای انجام کارهای روزانه و شخصی خود بی‌میل می‌شوند.

تنبلی می‌تواند به مرور زمان منجر به ابتلا به انواع بیماری‌ها شود و افراد را از نظر جسمی و روحی ضعیف کند. هزاران سال است که انسان به منظور تحقق اهداف کوچک و بزرگ خود تلاش کرده و برای آینده برنامه‌ ریزی می‌کند.

انسان از همان ابتدا از بدنی ورزیده برخوردار بود، چرا که انسان‌های نخستین به دلیل جستجو به دنبال غذا و دفاع از خود حین شکار دائماً در حال حرکت و جست‌و‌خیز بوده‌اند. چنین وضعیتی به انسان‌های نخستین اجازه آشنایی با مفهوم تنبلی نمی‌داد و آن‌ها را برای اهداف خود در آینده آماده می‌کرد.

حال که واژه تنبلی در میان زندگی امروزه جا خوش کرده است شاهد انسان‌هایی هستیم که هیچ آرزو و اهدافی ندارند و وضعیت جسمی آن‌ها روز به روز تحلیل می‌رود.

امروزه سخنان انگیزشی در شبکه‌های مجازی بازدید فراوانی را به دنبال دارند اما کمتر کسی است که به این سخنان باور داشته و به آنان عمل کند. تنبلی موضوع ساده‌ای نیست که بشود به‌راحتی از آن چشم‌پوشی کرد، زیرا این مشکل باید به طور اختصاصی در افراد بررسی شده و در صورت وجود مشکلات روحی و روانی مورد درمان قرار گیرد. حال که با معنا و مفهوم تنبلی چیست آشنا شده‌اید توصیه می‌کنیم در بخش‌های بعدی این مطلب ما را همراهی کنید تا به معرفی راهکارهای عملی درمان این معضل بپردازیم.

اگر هنوز تکنیک تبسم را یاد نگرفتید، پیشنهاد می‌کنم دوره رایگان معجزه تبسم را گوش کنید.

دلایل و عوامل تنبلی

در عصر امروز تنبلی در دسته ویژگی‌های روانی منفی قرار می‌گیرد که می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به زندگی خصوصی و جامعه ما وارد کند. حال که به طور جامع و کامل می‌دانید تنبلی چیست باید با عوامل و دلایلی که می‌توانند باعث بروز این مشکل در افراد شوند آشنا شوید. آشنایی شما با عوامل و دلایل پدیدآورنده تنبلی می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کرده و تا حد زیادی درصد ابتلا به آن را کاهش دهد.

دلایل و عوامل تنبلی

باید بدانید تمامی رفتارهای ما علتی دارند که یا به طور ذاتی اتفاق می‌افتند یا به دلیل در پیش گرفتن روش‌های نادرست زندگی پیش آمده‌اند. در این قسمت از مقاله شما را با رایج‌ترین دلایل و عوامل ایجاد تنبلی در افراد آشنا می‌کنیم که شامل موارد زیر می‌شوند:

1. توقع بی‌جا از خود

بسیاری از افراد توقع فراوانی از خود دارند یا به عبارتی کمال‌گرا هستند که همین مورد می‌تواند موجب شکست آن‌ها در کارها شده و اشتیاق خود را برای انجام دیگر کارها از دست بدهند.

2. ناامیدی

افراد ناامید تمایلی به انجام هیچ کاری ندارند و به عبارتی خود و زندگی را رها کرده‌اند تا هر چه پیش آید خوش آید؛ به همین دلیل تنبلی در آن‌ها ریشه می‌دواند.

برای یادگیری راه‌های افزایش انگیزه مقاله: انگیزه چیست؟ را بخوانید!

3. بی‌هدف بودن

در واقع این هدف ما خواهد بود که به زندگی معنا می‌بخشد و چنانچه انگیزه‌ای برای آن نداشته باشیم دچار بیماری تنبلی می‌شویم.

4. لذت‌جویی آنی و لحظه‌ای

ذات انسان به گونه‌ای است که او دائماً به دنبال لذت خواهد بود و امکان دارد برخی افراد در این موضوع کاملاً غرق شده و برای آینده خود کار ماندگاری انجام ندهند.

5.خود کم‌ بینی و عدم اعتماد به نفس

خود کم‌بینی به عنوان یک بیماری شناخته شده است که افراد را از انجام ساده‌ترین کارها به دلیل نداشتن اعتماد به نفس باز می‌دارد و موجب تنبلی افراد در بسیاری از کارها می‌شود.

برای یادگیری آثار، دلایل و راه‌های درمان خود کم بینی مقاله: خود کم بینی چیست را بخوانید!

6. عدم علاقه

افرادی که هیچ علاقه‌ای به انجام امور ندارند اغلب دچار تن‌پروری هستند، زیرا هیچ انگیزه‌ای برای انجام شخصی‌ترین کارها و وظایف خود ندارند. بیش‌تر افرادی که می‌دانند تنبلی چیست از شخصیت خود آگاهند و چنانچه دچار این مشکل باشند، پیش از هر شخص دیگری متوجه آن خواهند شد.

راهکارهای عملی برای درمان تنبلی

عنوان تنبلی چیست به شما کمک می‌کند واقعیت این موضوع را آشکار کنید و با علائم و دلایل بروز این مشکل آشنا شوید. اغلب افراد تنبل پس از آن که متوجه بیماری خود شدند، به دلیل ریشه دواندن تنبلی در وجود خود علاقه‌ای به درمان آن ندارند.

فراموش نکنید چنانچه بیماری تنبلی در افراد درمان نشود می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری به زندگی‌ آن‌ها وارد کند. برای مثال افراد تنبل بدون داشتن هدف و برنامه‌ریزی، بخش عظیمی از عمر خود را صرف انجام هیچ کار مفیدی نکرده و در آینده دچار تزلزل روحی و آسیب‌های جسمی می‌شوند.

تنبلی یک چالش قابل درمان است که می‌توان با انجام ساده‌ترین روش‌ها بدون مصرف داروهای شیمیایی آن را کاملا از بین برد. حال که با مفهوم تنبلی چیست به خوبی آشنا هستید در این قسمت شما را با راهکارهای عملی درمان این بیماری آشنا می‌کنیم.

به طور کلی مهم‌ترین راهکارها و روش‌های درمان تنبلی عبارت‌اند از :

 • مشکل اصلی را پیدا کنید.
 • مشکل کشف شده را حل کنید.
 • به طور مداوم ورزش کنید.
 • در زمان حال زندگی کنید.
 • مثبت‌اندیش باشید.
 • ساعت خواب خود را تنظیم کنید.
 • اهداف دست‌یافتنی برای خود معین کنید.
 • برنامه‌ریزی کنید.
 • به دنبال علایق خود بروید.
 • دائماً در فکر شروع باشید.
 • اعتماد به نفس داشته باشید.
 • به دیگران کمک کنید.
 • واقع‌بین باشید.
 • اهداف خود را یادداشت کنید.
 • تسلیم نشوید و کارهای خود را با اشتیاق انجام دهید.
 • کمال‌گرایی را کنار بگذارید.

توصیه می‌کنیم در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید تا به بررسی موردی مهم‌ترین و کارسازترین راهکارهای عملی مقابله با تنبلی بپردازیم.

بیشتر بخوانید: اعتماد به نفس چیست؟ اهمیت و راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

1. به طور مداوم ورزش کنید.

این موضوع که تنبلی چیست را به طور کامل برای شما شرح دادیم و بازگو کردیم که چگونه می‌توان آن را درمان کرد. باید اشاره کنیم یکی از روش‌هایی که می‌توانید با انجام مستمر آن این مشکل را درمان کنید ورزش کردن است.

تاثیر ورزش کردن در درمان تنبلی

ورزش فواید بسیاری دارد که یکی از مهم‌ترین‌ آن‌ها ایجاد شور، اشتیاق و سرزندگی در انجام کارهای روزانه است. هنگامی که شما شروع به ورزش کردن می‌کنید جریان خون در بدن شما بیش‌تر شده و سوخت و ساز در شما افزایش پیدا می‌کند. با بالا بردن سطح انرژی خود با استفاده از ورزش می‌توانید انگیزه و هیجان را در خود به وجود آورده و از بروز تنبلی جلوگیری کنید.

ورزش به راحتی شادابی و پویایی را در شما تقویت می‌کند تا جایی که وقتی برای فکر کردن به امور بیهوده یا تنبلی در کارها نخواهید داشت. از طرفی دیگر ورزش کردن می‌تواند علاوه بر درمان افسردگی از مبتلا شدن به بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز جلوگیری کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی را خریداری نمایید.

2. اهداف دست یافتنی برای خود معین کنید.

تعیین هدف در زندگی می‌تواند شما را رو به جلو پیش‌ ببرد و از بروز تنبلی در افراد جلوگیری کند تا جایی که حتی ندانید تنبلی چیست و چگونه باید آن را درمان نمود. اغلب افرادی که دارای هدف هستند افرادی مستعد، کاردان، مشتاق و برنامه‌ریز خواهند بود و به هیچ چیزی جز هدف خود فکر نمی‌کنند.

در واقع این افراد آن‌قدر سرگرم برنامه‌ریزی و تلاش در راه رسیدن به خواسته خود هستند که وقتی برای تنبلی ندارند. به منظور تعیین هدف، برای خود فهرستی از علایق و اولویت‌ها را تهیه کنید و مطابق آن تلاش نمایید تا هر روز به خواسته نهایی نزدیک‌تر شوید.

فراموش نکنید باید هدفی برای خود تعیین کنید که دست‌یافتنی باشد، برای مثال نمی‌توان بدون هیچ حرکت و تلاشی آرزو داشته باشید تا سال بعدی قهرمان پرش در دنیا شوید. هدف خود را به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و آن‌ها را یادداشت کنید تا بتوانید بسیار سریع‌تر و آسان‌تر به آن دست پیدا کنید. هدف شما تبدیل به انگیزه ادامه مسیر می‌شود تا جایی که دیگر نه واژه تنبلی را می‌شناسید و نه این عنوان برای شما مفهومی دارد.

برای مطالعه در مورد اهمیت و انواع هدف گذاری مقاله: هدف گذاری چیست را بخوانید!

3. در زمان حال زندگی کنید.

باید در مرحله بعدی به دنبال درمان آن در خود یا اطرافیان خود باشید تا آرامش و نشاط را به زندگی بازگردانید. یکی از راهکارهای عملی تاثیرگذار در درمان تنبلی، زندگی در زمان حال است که شاید اغلب افراد به این مورد توجه نکنند. اینکه دائماً در فکر گذشته باشید و آن را رها نکنید گذشته نیز هرگز شما را رها نمی‌کند و دائماً به دنبال شما خواهد آمد.

فکر به گذشته‌ای که دیگر وجود ندارد یا آینده دوردست برای هیچ‌کس فایده‌ای نخواهد داشت بلکه تنها شما را از استفاده مطلوب و بهینه از زمان حال باز می‌دارد. در لحظه زندگی کنید و تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا کارهای مفیدی انجام دهید و از شرّ تن‌پروری در امان باشید.

بیشتر بخوانید: اهمال کاری چیست و چگونه بر آن غلبه کنیم؟

4. به دنبال علایق خود بروید.

دنبال کردن علاقه شخصی برای تمامی افراد لذت‌بخش است به همین دلیل اشخاص شاد و بانشاط دائماً به دنبال علایق خود هستند. پس از اینکه با مفهوم تن‌پروری آشنا شدید باید بدانید که یکی از علائم و دلایل بروز این مشکل در افراد عدم توجه به علاقه آن‌ها است.

افرادی که به دنبال علاقه خود نمی‌روند عموماً افرادی منزوی، گوشه‌گیر و تنبل هستند که تمایلی به انجام کارها ندارند. اگر شما فردی هستید که به هنر و نقاشی علاقه دارید حتما در اوقات فراغت خود کاغذ و قلمی بردارید و نقاشی بکشید.

اگر به گشت و گذار در طبیعت علاقمندید ساعتی در روز را به این امر اختصاص دهید و وقت خود را در طبیعت بگذرانید. انجام چنین کارهای ساده‌ای می‌تواند تا حد زیادی از مبتلا شدن به تنبلی جلوگیری کرده یا در صورت مبتلا بودن به تن‌پروری، علائم آن را کاهش دهد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با مفهوم و معنای کامل این عنوان که تنبلی چیست آشنا کنیم تا حین برخورد با چنین معضلی در خود یا اطرافیان بتوانید آن را مدیریت نمایید. تن‌پروری یک مشکل شایع در اغلب انسان‌ها است که در بیشتر آن‌ها به طور ذاتی وجود دارد و می‌تواند منجربه آسیب به زندگی افراد شود. توصیه می‌کنیم چنانچه از چنین مشکلی رنج می‌برید از راهکارهای عملی درمان تنبلی استفاده کنید یا با مشاوران فعال در این حوزه مشورت نمایید.

منبع:

https://www.everydayhealth.com/emotional-health/all-about-laziness-what-causes-it-and-what-to-do-about-it

سوالات متداول تن‌پروری

1. به‌صورت کلی تنبلی چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

تنبلی به معنای عدم اشتیاق و علاقه به منظور انجام کارهای روزمره است که می‌توان با استفاده از راهکارهای عملی بیان‌شده در مقاله آن را درمان نمود.

2. آیا تنبلی از نشانه‌های افسردگی در افراد است؟

بله ممکن است یکی از نشانه‌های افسردگی، گوشه‌گیری، منزوی‌شدن و تنبلی باشد که نیازمند درمان خواهد بود.

3. نشانه‌های مبتلا شدن به تنبلی چه مواردی هستند؟

عدم اشتیاق و علاقه برای انجام کارها، بی‌حوصلگی مفرط، بی‌هدفی، ناامیدی و غیره از نشانه‌های تنبلی در افراد است.

4. آیا تنبلی در دسته بیماری‌ها قرار می‌گیرد؟

تنبلی به عنوان یک بیماری خاص معرفی نمی‌شود. اصطلاح “تنبلی” معمولاً به معنای کمبود انگیزه یا انرژی برای انجام کارها یا فعالیت‌های روزمره استفاده می‌شود. بنابراین می‌توان آن را به عنوان یک ویژگی روانی یا اجتماعی توصیف کرد.

5. علت بروز تنبلی در افراد چیست؟

تنبلی می‌تواند ریشه در رفتارها و سبک زندگی افراد داشته باشد یا می‌تواند به طور ذاتی در افراد وجود داشته و همچنان ادامه یابد.

میانگین امتیاز 3.7 / 5. تعداد آرا: 6

3 دیدگاه در “تنبلی چیست؟ راهکارهای عملی برای درمان تنبلی

 1. فاطمه کریمیان گفت:

  سلام ب استاد ارجمند. خیلی عالی بود

 2. طاهره. غلامی گفت:

  سلام من زاتی تنبل هستم الان یک آلمه کاردارم ولی حال ندارم کمکم کنید

 3. رضا نصری گفت:

  باعرض سلام وادب روزتان سرشار از آرامش من خودم ذاتی انسان تنبلی هستم ازاین به بعد انشاالله سعی خواهم کرد این نقص را برطرف کنم ان نیروی برتری مرا به این برنامه آورده حتما پشتیبان ماست اللهم عجل لولیک فرج صلوات التماس دعا برای همگان دارم بدرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link
×

برای ارتباط فوری با پشتیبان‌های سایت کلیک کنید

پشتیبانی ایتا پشتیبانی تلگرام

پاسخگویی تلفنی همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب

تماس تلفنی 02128429999
پاسخگویی آنلاین