چاکرا چیست؟ انواع، کاربرد و پاکسازی چاکراها

چاکرا چیست؟ انواع، کاربرد و پاکسازی چاکراها
5/5
فهرست عناوین این مقاله
3.6
(9)

آیا تا به حال کلمه‌ی چاکرا به گوشتان خورده است؟ اگر تا به حال در کلاس‌های یوگا یا مدیتیشن شرکت کرده و یک جلسه انرژی درمانی رفته باشید، یا فقط در مورد هر یک از این موضوعات ویدیوهایی را تماشا کرده باشید، بدون شک در مورد چاکراها و نقش آنها در جریان انرژی در بدن شنیده‌اید.

ممکن است این را هم شنیده باشید که باید آنها را باز یا متعادل نگه دارید. اما این سؤال وجود دارد که دقیقا چه هستند و تعادل در آنها چگونه بر سلامت جسمی و روحی ما تاثیر می‌گذارد؟

در این مقاله از سایت راز چهار فصل نگاهی دقیق‌تر به این مراکز انرژی در بدن خواهیم داشت. همچنین به توضیح تاثیر این مراکز بر عواطف، احساسات و بدن هر فرد می‌پردازیم. نکاتی را هم در این مورد ذکر می‌کنیم که چگونه چاکراهای خود را متعادل نگه دارید.

چاکرا چیست؟

کلمه‌ی «چاکرا» در سانسکریت به معنی «چرخ» یا «دیسک» است. این کلمه به برخی از مراکز انرژی در بدن ما اشاره می‌کند. این چرخ‌ها یا دیسک‌های انرژی هر کدام مربوط به برخی دسته‌های عصبی خاص و اندام‌های اصلی در بدن ما هستند.

برای این که چاکراها در بهترین حالت خود عمل کنند، باید باز یا متعادل بمانند. اگر آنها مسدود یا بسته شوند، ممکن است علائم فیزیکی یا احساسی مربوط به آن مرکز انرژی خاص که بسته شده را تجربه کنید.

برای یادگیری چاکراها می‌توانید دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی را تهیه کنید.

تاریخچه چاکراها

به طور کلی هفت چاکرای اصلی وجود دارد که محل قرارگیری آنها در امتداد ستون فقرات شماست. اولین مورد از آنها در امتداد ستون فقرات قرار گرفته است و به ترتیب تا تاج سر امتداد پیدا می‌کنند. با این حال، برخی از افراد معتقدند که حداقل 114 مرکز انرژی مختلف در بدن ما وجود دارد.

توجه به چاکراها در سال‌های اخیر ضمن افزایش محبوبیت یوگا بیشتر شده است. چاکراها به یک سیستم انرژی باستانی و پبچیده اشاره دارند که اطلاعات مربوط به آن از هند سرچشمه می‌گیرد.

اولین بار در متون مقدس باستانی مربوط به 1500 تا 1000 سال قبل از میلاد در واداها، از این مراکز انرژی نام برده شد. وقتی صحبت از آنها باشد معمولا همین هفت مرکز انرژی اصلی مد نظر است که در ادامه با جزئیات بیشتری هر یک از آنها را بررسی خواهیم کرد.

اگر نیاز به آرامش درونی دارید محصول رایگان معجزه تبسم را حتما مشاهده کنید.

انواع چاکراها

همانطور که گفته شد سیستم چاکراها به برخی مراکز انرژی اشاره دارد که ما در بدن خود داریم.

انواع چاکراها

هفت چاکرای اصلی وجود دارد که با رنگ‌های خاصی مشخص می‌شوند و در یک نقطه‌ی خاص در امتداد ستون فقرات ما قرار گرفته‌اند. حال بیایید به انواع و کاربرد چاکراها دقیق‌تر نگاه کنیم.

1. چاکرای ریشه

چاکرای ریشه یا مولادهارا با رنگ قرمز مشخص می‌شود و در پایه ستون فقرات شما قرار دارد. این مرکز برای شما پایه یا ریشه‌ای برای زندگی فراهم می‌کند و به شما کمک می‌کند تا احساس کنید به زمین متصل هستید و می‌توانید در برابر چالش‌ها مقاومت کنید. می‌توان گفت که این مورد مسئول ایجاد احساس امنیت و ثبات در زندگی است.

2. چاکرای خاجی

چاکرای خاجی یا سوادهیستانا درست زیر ناف قرار دارد. این مورد مسئول انرژی جنسی و خلاقیت است. همچنین به ارتباط شما با احساسات خودتان و احساسات دیگران مرتبط است. این مرکز انرژی با رنگ نارنجی مشخص می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله قانون جذب چیست؟ چگونه از قانون جذب استفاده کنیم؟ را بخوانید.

3. چاکرای شبکه خورشیدی

چاکرای شبکه خورشیدی یا مانی‌پورا در ناحیه معده شما قرار دارد. این مورد مسئول اعتماد به نفس ما است. همچنین به ما در کنترل زندگی کمک می‌کند. رنگ این مرکز انرژی با زرد نشان داده می‌شود.

4. چاکرای قلب

چاکرای قلب یا آناهاتا در نزدیکی قلب و در مرکز قفسه سینه قرار گرفته است. این چاکرا همانطور که انتظار می‌رود به توانایی ما در مهربانی و عشق ورزیدن اشاره دارد. این مورد با رنگ سبز مشخص می‌شود.

5. چاکرای گلو

چاکرای گلو یا ویشودا همانطور که از نامش مشخص است در گلوی ما قرار دارد. این مرکز انرژی معمولا با رنگ آبی مشخص می‌شود و به توانایی ما در برقراری ارتباطات کلامی اشاره می‌کند.

6. چاکرای چشم سوم

چاکرای چشم سوم یا آجنا بین چشمان ما قرار دارد و با رنگ بنفش یا آبی تیره نشان داده می‌شود. چشم سوم مسئول شهود است. پس اگر حس ششم قوی‌ای دارید باید از این مرکز انرژی سپاسگزار باشید. همچنین با قدرت تخیل ما نیز ارتباط دارد.

7. چاکرای تاج

چاکرای تاج یا ساهاسرارا در بالای سر ما قرار دارد. این مورد نشان دهنده ارتباط معنوی شما با خودتان، دیگران و جهان است. همچنین در هدف زندگی ما نقش دارد. معمولا آن را به رنگ صورتی یا بنفش روشن نمایش می‌دهند.

برای مطالعه بیشتر مقاله: شکرانه سلامتی چیست و چگونه شکرانه سلامتی را به جا آوریم؟ مطالعه کنید.

مسدود یا نامتعادل بودن یک چاکرا چه پیامدهایی دارد؟

در یک مصاحبه با دایان مالاسپینا، دکتر و متخصص درمان پزشکی یوگا، او توضیح می‌دهد که این امکان وجود دارد فعالیت بیش از حد انرژی یا برعکس، کاهش جریان آن در هر یک از چاکراها سبب نامتعادل شدن یا انسداد آنها شود.

به گفته او هنگامی که یکی از این مراکز کم انرژی یا بیش از حد فعال باشد، در ویژگی‌های خاص مرتبط با آن دچار مشکل خواهید شد.

مالاسپینا می‌گوید:

وقتی آنها بیش از حد فعال باشند، ویژگی‌های نیروی آن مرکز انرژی در زندگی فرد غالب خواهد بود. این موضوع می‌تواند اثرات فیزیکی و عاطفی مشخصی بر سلامت جسمی و روحی افراد داشته باشد.

به عنوان مثال چاکرای اول یا ریشه با اساس زندگی ما و داشتن احساس ثبات و امنیت در ارتباط است. به گفته‌ی مالاسپینا اگر این مرکز کم‌کار باشد، علائم آن می‌تواند به صورت افسردگی و یا داشتن احساس ناامنی ظاهر شود.

همچنین اگر انرژی بیش از حدی در این مرکز انرژی وجود داشته باشد، علائم آن می‌تواند به صورت بی‌احتیاطی یا بی‌باکی بی‌دلیل و احمقانه بروز پیدا کند.

برای مطالعه بیشتر مقاله چگونه ذهن ثروتمند داشته باشیم را بخوانید.

آیا عدم تعادل در یک چاکرا بر سلامت شما تاثیرگذار است؟

به گفته مالاسپینا، به طور کلی، نامتعادل بودن هر یک از این مراکز انرژی ممکن است بر آن دسته از اندام‌های بدن شما که در نزدیکی آن هستند، تاثیر بگذارد. این شامل اندام‌هایی مانند استخوان‌ها، مفاصل و بافت‌های نزدیک به آن ناحیه نیز می‌شود.

تعادل در چاکراها

مالاسپینا می‌گوید که عدم تعادل در مراکز انرژی بدن ممکن است عدم تعادل عاطفی و روانی را نیز در پی داشته باشد. این عدم تعادل ممکن است منجر به افزایش غم، خشم، ناتوانی در تصمیم گیری یا ترس شود.

یک مربی مشهور یوگا به نام گوادالوپ ترونز می‌گوید که تجربه‌ی نوعی استرس بیش از حد، چه از نظر جسمی چه ذهنی، ممکن است باعث عدم تعادل یک یا چند چاکرا شود. او می‌گوید برخی عادات شخصی مانند وضعیت بدنی نامناسب، خوردن غذای ناسالم یا رفتارهای خود ویرانگر نیز ممکن است باعث عدم تعادل در مراکز انرژی بدن شود.

ترونز همچنین می‌گوید که نامتعادل بودن آنها در طولانی مدت ممکن است منجر به بیماری‌های جسمی، مشکلات اسکلتی-عضلانی و تجربه‌ی چالش‌های متعددی در سلامت روان مانند افسردگی یا اضطراب شود.

برای یادگیری بیستر مقاله پاکسازی ذهن را نیز بخوانید!

چگونه می‌توان انسداد مراکز انرژی بدن را رفع کرد؟

به گفته مالاسپینا، چند روش عالی برای بهبود تعادل و پاکسازی چاکراها شامل موارد زیر می‌شود:

  • تمرینات یوگا
  • تمرینات تنفسی برای بهبود جریان انرژی
  • مدیتیشین برای ایجاد آرامش ذهنی

هر یک از این مراکز انرژی حالت‌ها و حرکات مخصوص به خود را در یوگا دارد که انجام آنها به تنظیم دقیق انرژی در آن کمک می‌کند. در ادامه به چند مورد از این تمرینات یوگا که سبب رفع انسداد هر یک از این هفت مرکز انرژی می‌شود، اشاره می‌کنیم.

ریشه

یک چاکرای ریشه که مسدود شده باشد می‌تواند به صورت برخی مشکلات فیزیکی مانند یبوست یا مشکلات روده بزرگ و مثانه بروز پیدا کند. از نظر احساسی نیز انسداد این مرکز انرژی از طریق ایجاد احساس ناامنی در مورد مسائل مالی یا نیازهای اولیه و رفاهی ظاهر می‌شود.

ترونز می‌گوید:

حرکت درخت یا هر حرکت تعادلی دیگری مانند کوهستان یا جنگجو، برای ایجاد یک رابطه قوی‌تر با این مرکز انرژی، عالی محسوب می‌شود.

خاجی

چاکرای خاجی با ناحیه تناسلی ما مرتبط است و مسئول خلاقیت و احساسات ماست. مشکلات مربوط به این مرکز انرژی را می‌توان از طریق مشکلات ارگان‌هایی مرتبط مانند کمردرد، عفونت‌های دستگاه ادراری و یا ناتوانی جنسی مشاهده کرد.

از نظر عاطفی نیز این مورد با احساس ارزشمندی و همچنین تمایلات جنسی و خلاقیت در ما مرتبط است. ترونز می‌گوید حرکت‌هایی که کف لگن شما را، جایی که این مرکز انرژی در آن قرار دارد، تقویت می‌کند، مانند حرکت پل، کبوتر یا مارمولک، برای تقویت این مرکز انرژی عالی هستند.

برای یادگیری بیشتر مقاله: مثبت اندیشی چیست؟ راهکار، فواید و تکنیک مثبت اندیشی را نیز مطالعه کنید.

شبکه خورشیدی

چاکرای شبکه خورشیدی به نوعی آتش درونی شما محسوب می‌شود و در اطراف هسته‌ی بدن ما قرار دارد. انسداد این مرکز انرژی اغلب از طریق مشکلات گوارشی مانند زخم معده، سوزش سر دل، اختلالات خوردن و سوء هاضمه نمود پیدا می‌کند. مرکز قدرت شخصی ما نیز هست.

یعنی به عزت نفس و اعتماد به نفس ما مرتبط است. به همین دلیل است که ترونز می‌گوید حرکت‌های تقویت کننده‌ی هسته‌ی بدن، مانند حرکت قایق یا مثلث در یوگا، برای تقویت عضلات شکم و ایجاد تعادل بیشتر در این مرکز انرژی عالی عمل می‌کنند.

قلب

چاکرای قلب طبق گفته‌ی ترونز، نقطه‌ی ادغام مراکز انرژی در پایین و بالای بدن است. او می‌گوید که این مرکز انرژی نشان دهنده‌ی توانایی ما در ایجاد و حفظ روابط عمیق‌تر با دیگران است. انسداد این مورد می‌تواند از طریق مشکلات قلبی، آسم و مشکلات وزنی در سلامت جسمانی ما ظاهر شود.

انسداد مرکز انرژی قلب به راحتی در افراد قابل تشخیص است. آنها اغلب دیگران را نسبت به خود در اولویت قرار می‌دهند.

وقتی این مرکز از تعادل خارج شود احساس تنهایی، ناامنی و انزوا می‌کنیم. برای رفع انسداد این مرکز، ترونز حرکاتی در یوگا مانند حرکت شتر، گاو یا چرخ را توصیه می‌کند.

گلو

چاکرای گلو مرکز ارتباطات کلامی شماست. پس مشکلات صدا و گلو و همچنین هر گونه مشکلی در اطراف این ناحیه مانند دندان‌ها، لثه‌ها و دهان، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی انسداد این مرکز باشد.

همچنین انسداد این مرکز انرژی ممکن است از طریق صحبت‌های بدون فکر و داشتن مشکل در بیان افکار نیز نمود پیدا کند. به گفته ترونز، حرکات گاوآهن و ماهی در یوگا حرکاتی عالی برای باز کردن این مرکز انرژی هستند.

بیشتر بخوانید: تلقین چیست؟ چگونه تلقین کنیم؟

چشم سوم

از آنجایی که این مرکز انرژی از لحاظ فیزیکی روی سر قرار دارد، انسداد آن می‌تواند به صورت سردرد، مشکلات بینایی و عدم تمرکز و همچنین مشکلات شنوایی ظاهر شود. وقتی این مرکز در فردی باز و متعادل باشد، گفته می‌شود که حس ششم خوبی دارد.

تاج

چاکرای تاج بر ارتباط شما با خود برترتان تاثیر دارد. این مورد با هر مرکز دیگری از انرژی (و در نتیجه هر اندام دیگری در این سیستم) مرتبط است. بنابراین نه تنها بر همه‌ی اندام‌ها، بلکه بر مغز و سیستم عصبی ما نیز تاثیر می‌گذارد.

این مورد به عنوان مرکز روشنگری در نظر گرفته می‌شود و نشان‌دهنده‌ی ارتباط ما با هدف و معنویت زندگی است. کسانی که این مرکز انرژی در آنها مسدود شده باشد ممکن است کوته فکر یا شکاک به نظر برسند. هنگامی که این مرکز باز باشد، به باز نگه داشتن سایر آنها نیز کمک می‌کند و باعث شادی فرد می‌شود.

به همین دلیل است که ترونز حرکتی را توصیه می‌کند که بعد از همه‌ی حرکات در یوگا می‌آید. یعنی حرکت ساواشانا یا حرکت جسد. ترونز می‌گوید این حرکت به تقویت این مرکز انرژی کمک می‌کند و شما را با خود ابدی‌تان، یعنی روحتان، مرتبط می‌کند و به شما یادآوری می‌کند که از کجا آمده‌اید و به جا خواهید رفت.

سخن پایانی در مورد چاکرا

حال به خوبی با چاکراها و ماهیت و نحوه‌ی باز نگه داشتن آنها آشنا شده‌ایم. فهمیدیم که آنها به مراکز مختلف انرژی در بدن ما اشاره دارند و مربوط به دسته‌های عصبی خاص و اندام‌های داخلی مشخصی می‌شوند.

اگر این مراکز انرژی مسدود شوند، ممکن است علائم فیزیکی یا احساسی مربوط به آن چاکرای خاص را تجربه کنیم. باز نگه داشتن این مراکز انرژی کمک می‌کند تا سلامت جسمی و روانی خود را بهبود ببخشید.

یکی از راه‌هایی که ممکن است از طریق آن بتوانید چاکراهای خود را پاکسازی کرده و آنها را متعادل کنید، انجام برخی از حرکات یوگا است. یکی از نکات مثبت ورزش یوگا این است که برای تمرینات آن به دستگاه یا وسایل خاصی نیاز ندارید.

در نتیجه در هر زمان و حتی در منزل نیز می‌توانید سراغ تمرینات آن بروید. همچنین برخی تمرین‌های تنفسی خاص و تمرین‌های مدیتیشن نیز ممکن است در زمینه‌ی پاکسازی مراکز انرژی بدن مفید باشند.

اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید یا صرفا دوست دارید بیشتر در مورد چاکراها و تاثیرشان بدانید، می‌توانید با یک متخصص انرژی درمانی حرفه‌ای یا یک مربی یوگا صحبت کنید.

منبع:

https://www.healthline.com/health/what-are-chakras#bottom-line

میانگین امتیاز 3.6 / 5. تعداد آرا: 9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link