تلقین چیست؟ چگونه تلقین کنیم؟

تلقین چیست؟ چگونه تلقین کنیم؟
5/5
فهرست عناوین این مقاله
1
(1)

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که برای درمان سر دردتان از یک نوشیدنی خاص استفاده کنید و سر دردتان کاملا برطرف شود؟ احتمالا در دفعات بعدی که به سردرد دچار شدید، با اطمینان به سراغ همان نوشیدنی رفتید و جواب گرفتید. بله! هر دفعه سر دردتان با همان نوشیدنی معجزه آسا برطرف می‌شود. اما ممکن است این نوشیدنی برای بقیه اعضای خانواده اثری نداشته باشد. می‌توان گفت که این نتیجه قدرت تلقین شما است. اما یک سؤال مطرح می‌شود و آن اینکه اصلا معنای تلقین چیست؟

تلقین چیست؟

تلقین نوعی از افکار و هیجانات است که به واسطه ذهنیت خود ما، بر ما تحمیل شده و به تمرکز فکری ما جهت می‌دهد. این اتفاق می‌تواند از جانب دیگران نیز باشد. در واقع افراد دیگری که به نوعی ارتباط نزدیکی با ما دارند، می‌توانند از قدرت نفوذشان استفاده کرده و با تکرارهای مداوم رفتار یا نوعی گفتار، فکر خاصی را در ذهن ما جا بیندازند. با این کار ما مطمئناً تحت تأثیر این افکار قرار خواهیم گرفت. اثرات این افکار، خودشان را به شکل رفتار، گفتار و یا اعمال نشان می‌دهند.

در حقیقت،‌ تلقین یک فرآیند روانی است که در آن، ذهنیت شخص از طریق یک صحنه، یک تصویر، یک کلمه یا یک موقعیت تغییر پیدا می‌کند. در این فرآیند، وقتی که شما یک خبر غم انگیز را می‌شنوید، معمولاً برای مدتی به آن خبر فکر کرده و احتمال وقوع آن را برای خودتان بیش از حد ارزیابی می‌کنید.

در چنین شرایطی به تلقین، وسواس فکری هم می‌گویند. این وسواس نه تنها باعث می‌شود که شما بترسید یا احساس کنید که در خطر هستید، بلکه می‌تواند شما را وادار کند تا کار خاصی را انجام داده و یا چیز خاصی بگویید. ذهن قدرت خارق العاده‌ای دارد و این قدرت می‌تواند در جنبه‌های مثبت و منفی استفاده شود.

شما می‌توانید به دیگران تلقین کنید. ممکن است بپرسید که چگونه تلقین کنیم؟ همانطور که در ادامه نیز اشاره خواهیم کرد،‌ شما با تکرار جملات و یا اعمالی خاص، و حتی با حالت گفتار و چهره، و همچنین توجه کردن‌ها می‌توانید به دیگران تلقین کنید.

برای مطالعه بیشتر مقاله: قانون جذب چیست را مطالعه کنید.

اثرات تلقین بر ما

تلقین می‌تواند بر هوش، بروز علائم بیماری در بدن، و عملکرد شما تأثیر بگذارد. حتی می‌تواند جریان عادی زندگی شما را تغییر دهد. در یک پژوهش در دانشگاه واشنگتن، محققان به گروهی از افراد قرصی دادند و به آنها گفتند که این قرص باعث افزایش سطح هوش آنها می‌شود. این قرص در واقع فقط یک دارونما بود و هیچ نوع قدرت شناختی را در فرد افزایش نمی‌داد. با این حال، بعد از خوردن قرص از این افراد تست گرفتند و وضعیت هوشیاری و توجه شرکت‌کنندگان افزایش یافته بود.

اثرات تلقین بر ما

در رابطه با عملکرد؛ با توجه به یافته‌های مختلف، اگر شما شخصی را در اتاقی قرار دهید و دودی را از یک دستگاه رها کنید و به او بگویید که این یک گاز سمی است، او فکر می‌کند که خواهد مرد و بر اثر تلقین، علائم فردی مسموم شده را نشان خواهد داد. یا به عنوان مثالی برای بروز علايم بیماری، ممکن است شما پس از شنیدن اسم یک پشه ناقل ویروس در اخبار، با دیدن هر پشه‌ای احساس ترس کنید و اگر شما را نیش بزند، حتی ممکن است دچار تب و درد شوید؛ طوری که انگار آن پشه واقعاً آلوده بوده است.

اثر هاثورن یکی از شناخته شده ترین مفاهیم در ارتباط با این موضوع است. این اثر مبتنی بر این ایده است که وقتی ما تحت نظر بقیه هستیم (بقیه ما را مشاهده می‌کنند)، متفاوت عمل می‌کنیم. به این ترتیب، کارمندان زمانی که فکر می‌کنند رئیس‌شان نظاره‌گر آنان است، سخت‌تر و مؤثرتر کار می‌کنند. قدرت تلقین آنقدر زیاد است که باعث می‌شود عادت‌های خودتان را تغییر دهید. به عنوان مثال، پس از شنیدن یک خبر در مورد حمله گروهی سارق به شخصی که بعد از ساعت 10 شب به خانه برگشته است، ممکن است خودتان را ملزم کنید که ساعت 9:30 یا حتی زودتر به خانه برگردید.

برای یادگیری قدرت تلقین در زندگی می‌توانید دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی را تهیه کنید.

اثر مستقیم و غیر مستقیم تلقین بر نتایج

تلقین کردن، ادراک ما را تغییر می‌دهد. ادراک ما نیز انتخاب‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و رفتارمان را تغییر می‌دهد. افرادی که اطراف شما هستند یا با شما ارتباط دارند، هر روز به نوعی بر شما تأثیر می‌گذارند. ضمیر ناخودآگاه شما معتقد است که حرف این افراد درست بوده و در نتیجه به طور کامل بر ورودی‌های ذهن شما تأثیر می‌گذارد. اگر فردی را دوست دارید و یا به او احترام می‌گذارید، میزان نفوذ پذیری او بر شما بیشتر می‌شود.

اگر قرار است مصاحبه‌ای انجام دهید و انتظار دارید که از عهده آن به خوبی بر بیایید، به احتمال زیاد مصاحبه خوبی انجام خواهید داد. اگر فکر می‌کنید که می‌توانید در مسابقه‌ای برنده شوید، به احتمال زیاد به‌گونه‌ای تمرین و اجرا می‌کنید که شانس پیروزی بیشتری خواهید داشت. استفاده از تلقین می‌تواند ابزار قدرتمندی در تحقق اهداف ما باشد.

اما بسیاری از ما فقط به محدودیت‌های خود فکر می‌کنیم و به قول معروف نیمه خالی لیوان را نگاه می‌کنیم. قدرت تلقین در اینگونه موقعیت‌ها نیز به همان اندازه قدرتمند است. در واقع با فکر کردن به محدودیت های‌مان، موفقیت خود را خراب می‌کنیم. ما می‌توانیم با تلقین اعتماد به نفس، این ویژگی شخصیتی را در خودمان پرورش بدهیم. بنابراین، درمان افسردگی با تلقین هم دور از امکان نیست. افسردگی یک حالت روحی است که وضعیت جسمی و روحی شما را رو به سقوط می‌برد. می‌توانید از جملات تأکیدی برای درمان این بیماری استفاده کنید.

این قدرت می‌تواند خیلی سریع بر بدن‌تان تأثیر بگذارد. اگر فقط به دلیل اینکه اکثریت در حال ابتلا به سرماخوردگی هستند شما هم انتظار داشته باشید که سرما بخورید، احتمال اینکه بیمار شوید بیشتر است. تحقیقات نشان می‌دهد که تأثیر تلقین (و انتظارات ما) به حدی گسترده است که دانشمندان اکنون به دنبال این هستند تا از این قدرت در مراقبت‌های بهداشتی، تحقیقات جنایی، تصمیم‌گیری‌های سیاستی و آموزش استفاده کنند.

اگر نیاز به آرامش درونی دارید محصول رایگان معجزه تبسم را حتما مشاهده کنید.

برخورد بهتر با تلقینات پنهان و آشکار

طبق نتایج مطالعات متعددی که در ارتباط با این قدرت انجام شده است، افراد معمولاً اطلاعات و نگرش‌هایی را می‌پذیرند که با دیدگاه‌های فعلی آنها مطابقت دارد. اگر چیزی با اعتقادات آنها مخالف باشد، در مورد آن استدلال می‌کنند. بنابراین، شما همیشه باید باورها و نگرش‌های فعلی خود را کشف کنید. اگر آنها را تأیید میکنید، پس حفظ این نگرش‌ها برای شما خطری ندارد.

چگونه تلقین کنیم؟

نگرش‌های سالم کمک می‌کنند تا تلقین‌های منفی کمتر بر شما اثرگذار باشد. شما می‌توانید همین حالا با استفاده از قدرت تلقین، تجربیاتی که می‌خواهید را در زندگی خود ایجاد کنید. در اینجا چند راه برای انجام آن وجود دارد.

1. در لحظه زندگی کنید.

با بودن در لحظه، هشیارتر خواهید بود. اگر از پیام‌هایی که دیگران ارسال می‌کنند آگاه نباشید، مقابله با تلقینات منفی دشوار خواهد شد. پس با آنچه که در اطراف‌تان می‌گذرد هماهنگ شوید. اگر نسبت به اطراف‌تان در زمان حال آگاه و هوشیار باشید، تلقیناتی که می‌توانند روی شما تأثیر بگذارند را راحت‌تر شناسایی می‌کنید.

برای یادگیری بیشتر مقاله: مثبت اندیشی چیست؟ راهکار، فواید و تکنیک مثبت اندیشی را نیز مطالعه کنید.

2. افرادی که به شما ایمان دارند را شناسایی کرده و به آنها نزدیک شوید.

روانشناسان نشان داده‌اند که نحوه صحبت افراد با ما (حرکات، لحن و مفاهیم آنها) به اندازه خود کلمات مهم است. به این فکر کنید که با چه کسانی بیشتر وقت می‌گذرانید و مطمئن شوید که آنها افرادی با انرژی مثبت هستند. رعایت این موضوع، به ایجاد نتایج مثبت بیشتر در زندگی شما کمک می‌کند. در مقابل، خودتان هم باید به این فکر کنید که چگونه رفتار شما بر دیگران تأثیر دارد. هنگامی که با دیگران در تعامل هستید (به ویژه به عنوان والدین)، با زبان بدن، نگرش و توجه نشان دادن به چیزهایی خاص، در حال تلقین غیر عمدی هستید. این تلقینات ظریف می‌تواند برای افراد الهام بخش باشد و یا آنها را از بین ببرد. این اتفاقات در حالی رخ می دهد که شما حتی یک کلمه هم به زبان نیاورده‌اید.

3. ذهنیتی انعطاف‌پذیر داشته باشید.

وقتی خودتان را در یک ذهنیت ثابت حبس کنید؛ فرصت کمی برای بهبود به خودتان خواهید داد. بهتر است زمانی که متوجه هرگونه تلقینی می‌شوید، تنها مواردی را در نظر بگیرید که شما را به اهداف‌تان نزدیک می کند. با تفکر انعطاف‌پذیر، شما همچنان به یادگیری، رشد و بهبود ادامه می‌دهید و این بر پیشرفت شما تأثیر گذار خواهد بود.

جمع‌بندی

اگر انتظار دارید اتفاق خاصی بیفتد؛ اگر کسی یا چیزی نتیجه خاصی را مدام در گوش‌تان تکرار می‌کند؛ پس منتظر تغییر نتایج باشید. انتظار یا تلقین، به تنهایی و اغلب به طور ناخودآگاه رفتار و پاسخ‌های شما را تغییر می‌دهد. در حالی که تحقیقات شواهد روشنی برای پدیده تلقین ارائه کرده است؛ اما هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد رابطه بین تلقین، شناخت و رفتار وجود دارد.

محققان هنوز نمی‌دانند مرزها و محدودیت‌های این رابطه و تأثیرات آن کجاست؟ اگر یک درمان واقعی و یک تلقین هر دو به نتیجه مشابهی منجر شود، چه تفاوتی بین این دو وجود دارد؟ اگر بتوانیم از قدرت تلقین استفاده کنیم، می‌توانیم زندگی مردم را بهبود ببخشیم. انتخاب چیزی که به آن گوش می‌دهید و افرادی که هر روز با آنها صحبت می‌کنید و …؛ همگی پر از پیام هستند. اکثر مردم از اثرات تلقینی این موارد آگاهی ندارند. پس از مطالعه این مقاله، اگر سوالی در این زمینه دارید، آن را در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

منبع:

https://www.psychologicalscience.org/news/releases/the-power-of-suggestion-what-we-expect-influences-our-behavior-for-better-or-worse.html

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link
×

برای ارتباط فوری با پشتیبان‌های سایت کلیک کنید

پشتیبانی ایتا پشتیبانی تلگرام

پاسخگویی تلفنی همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب

تماس تلفنی 02128429999
پاسخگویی آنلاین