شکرانه سلامتی چیست و چگونه شکرانه سلامتی را به جا آوریم؟

شکرانه سلامتی چیست و چگونه شکرانه سلامتی را به جا آوریم؟
5/5
فهرست عناوین این مقاله
3.8
(4)

ابراز قدردانی و به جا آوردن شکرانه سلامتی با انبوهی از فواید روحی و جسمی همراه است. مطالعات نشان داده است که احساس شکرگزاری در افراد می‌تواند خواب، خلق‌وخو و ایمنی را بهبود بخشد. قدردانی همچنین می‌تواند افسردگی، اضطراب، مشکلات ناشی از دردهای مزمن و خطرات بیماری را کاهش دهد. مغز انسان به نحوی طراحی شده است که به طور خودکار به دنبال حل مسئله می‌گردد.

زمانی که از شکرانه سلامتی سخن می‌گوییم، به دنبال نادیده گرفتن طراحی پیش‌فرض ذهن برای حل مسئله هستیم. سؤال پر تکراری که بسیاری افراد می‌پرسند این است که شکرانه سلامتی باید به چه میزان انجام شود؟ اگر بخواهیم ساده پاسخ دهیم، باید بگوییم که قدردانی باید به طور روزانه انجام شود.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید هر روز صبح به‌محض بیدار شدن به کسی فکر کنید که از وجود آن در زندگی‌تان سپاسگزار هستید. این شکرگزاری می‌تواند برای وجود دوستی باشد که برای شما آهنگ‌های زیبا می‌فرستد.

همچنین، معلمی که استعدادهای فرزند شما را می‌شناسد یا باریستایی که قهوه شما را با لبخند به شما تحویل می‌دهد می‌توانند در لیست قدردانی روزانه شما باشند. در این مقاله از سایت راز چهار فصل به معرفی روش‌های انجام شکرانه سلامتی می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

شکرانه سلامتی چیست؟

در ابتدا خالی از لطف نیست که بیتی از اشعار حضرت حافظ را در باب شکرانه سلامتی ذکر کنیم:

ای صاحب کرامت شکرانه سلامت            روزی تفقدی کن درویش بی‌نوا را

سلامت به معنی علائم آشکار از سرزندگی است و در واقع به‌عنوان نوعی به فعالیت رساندن کامل انرژی که تمام زمینه‌های خود و زندگی را تغذیه می‌کند، شناخته می‌شود. به این ترتیب، زمانی که از این نقطه ‌نظر به سلامت نگاه می‌کنیم، این سؤال پیش می‌آید که آیا ما به معنای واقعی کلمه زندگی می‌کنیم و از سلامت خود استفاده می‌کنیم یا خیر؟

اگر به جا آوردن شکرانه سلامتی به معنای قدردانی از داشتن این نعمات است، آیا ما به معنای واقعی کلمه، قدردان سلامت خود هستیم یا آن را بدیهی می‌دانیم و لایه‌های زیادی از تجربه و ظرفیت‌های سلامتی را ناشناخته گذاشته‌ایم؟ برای درک بهتر موضوع، فرض کنید که به دو نفر هدیه می‌دهید. یک نفر در همان لحظه با مهربانی از شما تشکر می‌کند، اما هدیه را در زیر زمین خانه‌اش قرار می‌دهد و کاملاً آن را فراموش می‌کند.

نفر دوم هم از شما تشکر می‌کند؛ ولی هدیه را در نزدیک‌ترین مکان به خودش قرار می‌دهد و سال‌ها از آن استفاده خواهد کرد. سؤال این است که کدام یک از آنها نسبت به این هدیه سپاسگزارتر است؟ شکرانه سلامتی واقعی، در حقیقت چیزی است که از طریق تمرین طولانی‌مدت، آگاهی از طریق چالش‌ها و در لحظات سخت کشف می‌شود.

بیشتر بخوانید: شکرگزاری چیست؟ فواید معجزه شکرگزاری در زندگی

چرا شکرانه سلامتی از اهمیت بالایی برخوردار است؟

به آخرین باری که سرما خوردگی یا آنفولانزای شدید گرفتید، فکر کنید. آخرین باری که تب و بدن درد شدید داشتید، انگار که هزار خنجر در گلویتان فرورفته بود.

چشمانتان پف‌کرده بود و می‌سوخت، سردرد وحشتناک، سینوس‌های گرفته و خستگی فلج‌کننده شما را آزار می‌داد. احتمالاً در آن لحظات اصلاً نمی‌توانستید تصور کنید که سالم‌بودن چگونه است.

چرا شکرانه سلامتی از اهمیت بالایی برخوردار است؟

در لحظات بیماری، ما به‌سختی به یاد می‌آوریم که زندگی پیش از آن چگونه بوده است. زمانی که آنفولانزا دارید، به یاد نمی‌آورید که زندگی سه روز پیش، وقتی که به راحتی ورزش می‌کردید، با خانواده و دوستان می‌خندیدید، به‌راحتی به خواب می‌رفتید، چگونه بود. مثالی که زدیم فقط یک سرماخوردگی یا آنفولانزای ساده بود (بعضی افراد با مشکلاتی بسیار بدتر از آن سروکار دارند) با این حال، این مثال یک حقیقت بسیار رایج را برای ما روشن می‌سازد.

حقیقتی که وجود دارد این است که ما تمایل داریم که سلامت خود را تا زمانی که از بین نرفته است، بدیهی بدانیم. واقعیت تلخی که وجود دارد این است که در یک روز معمولی ما به‌ندرت متوجه سلامتی خود می‌شویم و تا زمانی که برنامه‌های روزمره و اهداف ما مختل نشود، توجهی به آن نداریم.

شکرانه سلامتی به چه معناست؟ در واقع، ابتدایی‌ترین سطح شکرگزاری برای سلامتی در جمله‌هایی مانند «ان‌شاءالله و به امید خدا» در انجام دادن هر کاری خلاصه می‌شود.

وقتی کسی را که می‌شناسیم بر اثر حمله قلبی یا سرطان می‌میرد، به طور طبیعی ما با احساساتی مانند اضطراب مرگ خودمان مواجه می‌شویم. با این وجود، شکرانه سلامتی مفهومی فراتر از قدردانی برای زنده بودن است.

برای یادگیری بیشتر دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی را تهیه کنید!

شکرانه سلامتی چه تأثیری بر بدن می‌گذارد؟

زمانی که شما شکرانه سلامتی را به جا می‌آورید در واقع، رفتار زیست‌شناسی بدن‌تان را تغییر می‌دهید. شکرگزاری و داشتن دیدگاه مثبت در نهایت به ترشح هورمون اکسی توسین منجر می‌شود.

اکسی توسن که برخی آن را هورمون عشق می‌نامند به ارتباط بین افراد کمک می‌کند و برای شما مفید است. اتفاق مثبتی در قدردانی می‌افتد و آن این است که دیگران نیز از آن سود خواهند برد.

اولین کاری که هنگام به جا آوردن شکرانه سلامتی باید انجام دهید این است یک دفتر مخصوص سپاسگزاری تهیه کنید. شما باید زمانی را در طول روز برای قدردانی اختصاص دهید. همچنین می‌توانید شب‌ها قبل از خواب برای آرام‌کردن ذهن خود از آن استفاده کنید. برای این کار به روزی که از سر گذرانده‌اید فکر کنید و چیزهایی که درست پیش رفته‌اند را یادداشت کنید.

شکرانه سلامتی چه تأثیری بر بدن می‌گذارد؟

شکرانه سلامتی می‌تواند شامل تمام موهبت‌هایی باشد که در زندگی خود دارید. توانایی دیدن، شنیدن، راه‌رفتن، داشتن آب تمیز برای نوشیدن، داشتن استعدادها و توانایی‌های خاصی که از داشتن آنها خوشحالید، نمونه‌هایی از شکرانه سلامتی است.
به‌عنوان مثال، آهنگ مورد علاقه خود را از رادیو شنیده‌اید، به ملاقات دوستان خود رفته‌اید و رنگین‌کمان را در آسمان دیده‌اید، شامل این موهبت‌ها و فرایند شکرگزاری است.

کافی است کمی به اطراف خود توجه کنیم، آن وقت می‌بینیم که زندگی ما مملو از دلایلی است که می‌توانیم برای آنها شکرانه سلامتی را به جا بیاوریم.

شکرانه سلامتی به معنی قدردانی از تمام ظرفیت‌هایی است که سلامتی برای ما به ارمغان می‌آورد. داشتن توانایی شناختی برای یادگیری و به‌خاطر سپردن نام فرزندانمان، توانایی فیزیکی برای بالا رفتن از پله‌ها و هزاران مورد دیگر نیازمند قدردانی است.

برای یادگیری بیشتر مقاله پاکسازی ذهن را نیز بخوانید!

جمع‌بندی در مورد شکرانه سلامتی

گاهی اوقات افراد با وجود درگیری‌های زندگی روزمره، در نتیجه آسیب‌ها، پریشانی‌ها و تحریف‌ها از شکرانه سلامتی تا حدی دور می‌شوند. ممکن است آنها دیدگاهی تغییردهنده و اصلاح‌کننده نسبت به بدن و وضعیت خود داشته باشند. دنیای امروز بدن را به‌عنوان چیزی که باید تغییر شکل دهد، محروم شود، فشرده شود و تحت نظارت قرار گیرد در نظر می‌گیرد. زمانی که شکرانه سلامتی را به جا می‌آوریم به خود اجازه می‌دهیم که به طور کامل از سلامتی خود قدردانی کنیم.

با این کار انسان می‌تواند به تمام ظرفیت‌های بالقوه خود در زندگی دست پیدا کند و آنها را توسعه دهد. با شکرانه سلامتی ما می‌توانیم از چیزهای کوچک لذت ببریم و احساسات مثبتی را به خود جذب کنیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شکرانه سلامتی از طریق قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

منابع:

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد آرا: 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link
×

برای ارتباط فوری با پشتیبان‌های سایت کلیک کنید

پشتیبانی ایتا پشتیبانی تلگرام

پاسخگویی تلفنی همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب

تماس تلفنی 02128429999
پاسخگویی آنلاین