عزت نفس چیست؟ بهترین راه های افزایش عزت نفس

عزت نفس چیست؟ راه های افزایش عزت نفس
5/5
فهرست عناوین این مقاله
1
(1)

ارزیابی و باوری که مردم در مورد خودشان دارند تعیین می‌کند آنها که هستند، قادر به انجام چه کارهایی هستند و به چه کسی تبدیل خواهند شد؛ ارزیابی کلی اشخاص از خودشان، مفهومی است به نام عزت نفس یا احترام به نفس. یادگیری راه‌های افزایش عزت نفس می‌تواند اثرات مثبتی بر زندگی شما داشته باشد.

اهمیت عزت نفس در این است که به شما کمک می‌کند تا سلامت روان خوب، شایستگی ، اعتماد به نفس و بهره وری بالا داشته باشید. عزت نفس پایین منجر به احساس ناراحتی، افسردگی، تفکر خودکشی، حقارت و ناامیدی می‌شود. در مطلب زیر قصد داریم با مفهوم عزت نفس و اهمیت آن در زندگی آشنا شویم و به تعدادی از راهکارهای افزایش آن بپردازیم.

عزت نفس چیست؟

بسیاری از افراد عزت نفس را هم‌معنی با اعتماد به نفس می‌دانند در صورتی که این باور غلط است؛ عزت نفس به معنی ارزشی است که یک شخص برای خود قائل است. به معنی دیگر، احترام به نفس به این معنی است که شخص چقدر خود را با ارزش می‌داند.

مفهوم عزت نفس غالبا شناختی بوده و به معنای باور به ارزش کلی خود است. به‌عنوان مثال جمله‌ی ” من فرد خوبی هستم.” بیانگر عزت نفس شخص است.

این در حالی است که اعتماد به نفس به این معنی است که شخص به توانایی خود در یک حیطه خاص مثل رانندگی، ورزش، نواختن پیانو و … باور دارد.

فواید احترام به نفس

عزت نفس تاثیرات قدرتمند درونی بر جا می‌گذارد؛ این تاثیرات می‌توانند افراد را در زندگی راهنمایی و تغذیه کنند، رفتارهای آنها را هدایت کنند و آنها را به حرکت در آورند.

فواید عزت نفس

از جمله مهم‌ترین فواید عزت نفسِ بالا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود.
  2. شخصی که احترام به نفس بالایی دارد، خودش را بیشتر دوست دارد و به سلامتی جسم و روان خود اهمیت می‌دهد.
  3. احترام به نفس بالا، منجر به تلاش برای افزایش توانایی‌ها و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس می‌شود.
  4. اشخاص دارای احترام به نفس بالا، از روابط سالم تری برخوردارند.
  5. این افراد از مقایسه کردن خود با دیگران و در نتیجه قضاوت کردن خود دوری می‌کنند.

برای مطالعه بیشتر مقاله: قانون جذب چیست را مطالعه کنید.

راهکارهای افزایش عزت نفس

تا اینجا با مفهوم عزت نفس آشنا شدیم و فهمیدیم برخورداری از احترام به نفس بالا چه مزایایی برای ما به همراه دارد؛ بنابراین بدیهی است که برای رسیدن به سطح بالای احترام به نفس باید خودمان را دوست داشته باشیم و بیشتر از قبل به سلامت جسم و روان خودمان اهمیت بدهیم. در ادامه راهکارهایی در خصوص افزایش احترام به نفس ارائه خواهیم کرد.

راه های افزایش عزت نفس

ایجاد عادت های خوب، تهیه لیست از ویژگی های خوب و مشخص کردن اهداف از راه های افزایش عزت نفس است که در زیر به طور کامل توضیح دادیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی را خریداری نمایید.

1.عادت‌های خوب برای خودتان ایجاد کنید.

ورزش کردن منظم و خوردن غذای سالم می‌تواند به بهبود سلامت فیزیکی و روانی شما کمک کنند. همچنین داشتن خواب شبانه‌ی کافی با خوش بینی و عزت نفس ارتباط مستقیمی دارد. ایجاد یک عادت نیاز به تعهد دارد و متعهد بودن خود یک هدف محسوب می‌شود که دستیابی به آن اعتماد به نفس را در شما افزایش می‌دهد.

2.یک لیست از ویژگی‌هایی که در مورد خود می‌پسندید تهیه کنید.

تمام زوایای عقاید، باورها و شخصیت خود را بپذیرید. این به معنای این نیست که تمام بخش‌های شخصیت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید؛ می‌توانید هر بخش را بسته به موقعیت و میزان صمیمیت‌تان با افراد جمع بروز دهید. با این حال، دست از پنهان کردن شخصیت‌تان از دیگران بردارید تا نسبت به کسی که هستید احترام بیشتری پیدا کنید.

سعی کنید لیستی از کارهایی که بابت انجام دادن‌شان به خودتان افتخار می‌کنید تهیه کنید. همچنین تهیه‌ی لیستی از چیزهایی که بابت‌شان شکرگزار هستید نیز می‌تواند به بهبود دیدگاه‌تان نسبت به زندگی کمک کند.
در لیست خود فقط به نوشتن ویژگی‌های مثبت‌تان اکتفا نکنید؛ بلکه سعی کنید از این موقعیت برای پذیرش خودتان استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر دوره رایگان معجزه تبسم را تهیه کنید!

3. چیزهایی را امتحان کنید که با انجام آنها احساس راحتی نمی‌کنید.

عزت نفس به نحوی به معنای راحت بودن در انواع موقعیت‌هایی است که بسیاری افراد را معذب می‌کند.
اگر سعی کنید محدوده‌ی امن خود را روز به روز وسعت ببخشید، خیلی سریع محدوده‌ی امن وسیعی خواهید داشت و قادر خواهید بود حتی خارج از آن احساس راحتی را تجربه کنید. بهتر است در این تمرین آرام آرام و با ثبات قدم بردارید و ناگهان خود را در موقعیتی سخت قرار ندهید.

برای مطالعه بیشتر مقاله: شکرگزاری چیست را مطالعه کنید!

4. با سندرم ایمپاستر یا دغل باز خود مقابله کنید.

این سندروم، یک اختلال روانشناختی است که شما را متقاعد می‌کند که دست آوردهایتان موفقیت محسوب نمی‌شوند و با دغل بازی به دست آمده‌اند. برای مقابله با این چالش، کارهای درستی را که انجام می‌دهید یادداشت کنید تا با خواندن و یادآوری آنها عزت نفس خود را بازیابید.

پژوهشگران با تحقیق در مورد موانع روانی در پروسه‌ی پیشرفت شغلی دریافتند که احساسات ایمپاستر به دنبال عزت نفس پایین، ترس از شکست و ترس از پیروزی به وجود می‌آیند.

5. برای خود اهدافی در نظر بگیرید که به ارتقای عزت نفس شما کمک می‌کنند.

تعیین اهداف و دستیابی به آنها روش‌های کلیدی ارتقای احترام به نفس هستند. اهدافی را انتخاب کنید که نقاط قوت شما را تقویت می‌کنند، ضعف‌های شما را کاهش می‌دهند و از فرصت‌های شما به خوبی بهره‌برداری می‌کنند. قدم‌هایی که لازم است جهت دستیابی به اهداف‌تان بردارید را شناسایی کنید و در مسیر هدفتان حرکت کنید.

ذکر این نکته لازم است که اهداف تعیین شده باید قابل دستیابی باشند نه خیلی دور از دسترس؛ چرا که اهداف خیلی دشوار و دست نیافتنی، عزت نفس شما را بیش از پیش کاهش می‌دهند.

برای یادگیری بیشتر مقاله: مثبت اندیشی چیست؟ راهکار، فواید و تکنیک مثبت اندیشی را نیز مطالعه کنید.

جمع‌بندی در مورد عزت نفس

احترام به نفس مجموعه‌ای از باورها و دانسته‌های یک فرد در مورد قابلیت‌هایش را بازتاب می‌کند. همچنین این ویژگی نشان دهنده‌ی میزان ارتباط میان یک فرد با جامعه‌اش می‌باشد. اگر عزت نفس یا احترام به نفس پایینی دارید، هر تجربه‌ی منفی یا نومیدانه، احساس شما نسبت به خودتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با این اوصاف ممکن است یک چرخه‌ی تخریب کننده از افکار منفی در شما ایجاد شود به نحوی که پیش‌بینی‌های منفی از آینده شما را از تلاش کردن بازدارند. عزت نفس به صورت معجزه‌آسایی شما را در کارهایتان متبحر نمی‌سازد بلکه شما را آماده می‌کند تا ریسک‌های لازم جهت دستیابی به اهدافتان را بپذیرید.

در این مقاله یاد گرفتیم عزت نفس چیست، چه تفاوتی با اعتماد به نفس دارد و چگونه می‌توان در راستای افزایش احترام به نفس قدم‌های درست برداشت. گاهی عزت نفس پایین نشانه‌ای از اختلال در سلامت روان نظیر افسردگی یا اضطراب می‌باشد.

در صورتی که کمبود احترام به نفس مانع از انجام کارهای روزمره‌ی شما می‌شود، می‌توانید از راهنمایی‌های متخصصین روانشناسی بهره ببرید. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که عزت نفس بالا یک فاکتور حفاظتی برای سلامت فیزیکی و روانی است.در صورتی که پرسشی دارید می‌توانید آن را در بخش نظرات مطرح کنید.

منابع

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18206073/
https://sci-hub.se/https://doi.org/10.2466/07.PR0.116k14w0
https://www.mindtools.com/ap5omwt/how-to-build-self-confidence

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link
×

برای ارتباط فوری با پشتیبان‌های سایت کلیک کنید

پشتیبانی ایتا پشتیبانی تلگرام

پاسخگویی تلفنی همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب

تماس تلفنی 02128429999
پاسخگویی آنلاین