انضباط شخصی چیست و چه تاثیری در موفقیت فردی دارد؟

انضباط شخصی چیست و چه تاثیری در موفقیت فردی دارد؟
5/5
فهرست عناوین این مقاله
4
(7)

حتماً تا به حال واژه انضباط به گوش شما خورده است و عمدتاً این واژه را در محیط مدرسه شنیده‌اید که به معنای مسئولیت‌پذیری و انجام وظایف شخصی خواهد بود. همگی ما برای اولین بار در محیط مدرسه با واژه انضباط برخورد کرده‌ایم و به خوبی با معنا و مفهوم ساده انضباط فردی آشنا هستیم.

در این مقاله قصد داریم این عنوان را بسیار جامع‌تر برای شما تعریف کنیم و شما را با اهمیت انضباط شخصی در زندگی که تأثیر ویژه‌ای بر موفقیت فردی دارد آشنا کنیم. توصیه می‌کنیم چنانچه به دنبال کسب اطلاعات بیشتری در این خصوص هستید، حتماً ما را تا پایان این مقاله از راز چهار فصل همراهی نمایید.

انضباط شخصی چیست؟

انضباط شخصی یا همان نظم شخصی می‌تواند به طور ذاتی در هر فردی وجود داشته باشد و او را به سمت موفقیت بکشاند. از طرفی بسیاری از افراد از این خصلت برخوردار نیستند که به همین دلیل دائماً در زندگی روزمره با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند.

به طور کلی اگر بخواهیم توضیح دهیم که مفهوم انضباط شخصی چیست، باید بگوییم انضباط شخصی به معنای توانایی کنترل خود، برنامه‌‌ریزی مؤثر و پیروی از اهداف شخصی با انگیزه بالا است.

در واقع انضباط نه تنها یک مهارت قابل تحسین است بلکه بخش عظیمی از عادت‌های سالم زندگی ما را تشکیل می‌دهد. عادت‌هایی که به موجب آن افراد می‌توانند در زندگی به مدارج بالاتر رسیده و لذت رسیدن به موفقیت فردی را تجربه کنند. انضباط مفهوم نسبتاً نزدیکی با مدیتیشن دارد، چرا که هر دو با تمرکز فراوان بر روی ذهن میسر می‌شوند و رسیدن به آرامش را به دنبال دارند.

افکار و احساسات تأثیر مستقیمی بر روی انضباط شخصی ما دارند به همین دلیل ما می‌توانیم با کنترل بر افکار و احساسات خود انضباط زندگی شخصی خود را بهبود ببخشیم. برای مثال شما یک پروژه مهم برای انجام دارید که حتماً باید برای انجام به موقع و درست آن برنامه‌ ریزی انجام دهید. در این حین باید بر افکار و احساسات خود که شما را ترغیب به پشت گوش انداختن وظایف می‌کند مسلط شوید تا بتوانید با یک برنامه‌ریزی دقیق کار خود را به پایان برسید.

باید به یاد داشته باشید که وظایفی به شما محول شده و باید آن را به انجام برسانید تا بتوانید نظم در عمل خود را حفظ کنید. تکرار مکرر این امر موجب می‌شود به خودی خود پیشرفت عظیمی در انضباط فردی خود داشته باشید و به انجام وظایف عادت نمائید.

ممکن است از خود بپرسید اگر همه ما در زندگی روزمره انضباط شخصی را رعایت می‌کنیم، پس چرا عمل کردن بسیار سخت است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم ذهن انسان بسیار فرار است و دائماً دوست دارد دلایلی برای پیگیری نکردن وظایف و انجام آن‌ها داشته باشد.

مقاومت افکار و احساسات شما می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل عدم انجام وظایف و رعایت انضباط در زندگی باشد. به طور کلی افرادی که دارای انضباط و نظم هستند از ویژگی‌های شخصیتی خاصی برخوردارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مسئولیت‌پذیر
 • دارای پشتکار و استقامت
 • وجدان کاری قوی
 • دارای تمرکز
 • بلندهمتی

برای کسب اطلاعات بیشتر دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی را خریداری نمایید.

چرا انضباط شخصی اهمیت دارد؟

انضباط شخصی بیشتر از آنچه به نظر می رسد تأثیرگذار است. این تأثیرات نه تنها بر زندگی فردی افراد، بلکه بر زندگی اطرافیان و حتی جامعه تأثیر می گذارد. زمانی که یک فرد نمی‌تواند حتی ساده‌ترین وظایف خود را انجام دهد، چگونه می‌تواند برای جامعه اطراف خود ارزشمند باشد یا حتی به آن آسیب نزند؟

چرا انضباط شخصی اهمیت دارد؟

انضباط به ما کمک می‌کند تا در لحظه‌ی حال زندگی کنیم و بدون تأثیر منفی افکار و احساسات خود، وظایف شخصی را به درستی انجام دهیم. رعایت این اصل، به ما کمک می‌کند تا به موفقیت در زندگی شخصی و اجتماعی دست یابیم. دلیل این امر آن است که تمام کارهای کوچک، مثل دانه‌ای از یک زنجیر، به یکدیگر وابسته هستند و تأثیر ویژه‌ای در تحقق اهداف بزرگ‌تر ما در زندگی دارند.

اگر فراموش کرده‌اید اهمیت انضباط شخصی چقدر است، به این فکر کنید که اگر گرسنه باشید و نتوانید از جا بلند شوید و برای خود غذا تهیه کنید، چگونه می‌توانید تصمیم‌های صحیحی در زندگی بگیرید؟ انضباط شخصی با آگاهی از وظایف و مسئولیت‌های خود، به وجود می‌آید و تا زمانی که این آگاهی را پیدا نکنید، در مسیر دستیابی به اهداف قرار نمی‌گیرید.

فراموش نکنید که در دوران مدرسه، رعایت و انجام تمام وظایف محول شده به شما، تأثیرات قابل توجهی بر پیشرفت شما داشته است. انجام وظایف به موقع و با انضباط می‌تواند کیفیت زندگی و دستیابی به موفقیت را افزایش دهد. باید به یاد داشته باشیم که نظم و انضباط در بخشی از مغز ما کاملاً برنامه‌ریزی شده است، اما انجام و رعایت آن به نوع افکار و مسئولیت‌پذیری ما بستگی دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که اراده قوی، تصمیم‌گیری مستقیم و مسئولیت‌پذیری دارند، بهتر می‌توانند با مشکلات مواجه شوند و از افکار و احساسات بیهوده جلوگیری کنند. اگر فردی از انضباط و رعایت آن در زندگی شخصی خود بهره ببرد، بسیاری از امور به بهترین نحو انجام شده و تأثیرات مثبتی را به همراه خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر دوره رایگان معجزه تبسم را تهیه کنید!

انضباط شخصی چه تاثیری در موفقیت فردی دارد؟

در واقع انضباط شخصی رابطه مستقیمی با کسب موفقیت در زندگی هر فرد دارد به طوری که نمی‌توان از ارتباط میان این دو موضوع چشم‌پوشی کرد. مطالعات نشان می‌دهد زمانی که افراد بر افکار و احساسات خود تسلط یابند و به عبارتی بتوانند نظم شخصی را در زندگی خود به وجود آورند شادی به سراغ آن‌ها خواهد آمد.

اگر کمی به زندگی افرادی که به عمق مفهوم انضباط فردی پی برده‌اند، نگاه کنید، در می‌یابید با چه افراد شاد و سرزنده‌ای روبه‌رو هستید. چنانچه یاد بگیرد خود انضباطی را تمرین کنید و در زندگی پایبند آن باشید انسان شاد و خوشحال‌تری خواهید بود. افراد منظم، ذهن آرامی دارند، چرا که به خوبی توانایی مدیریت زمان، افکار، احساسات و ذهن خود را خواهند داشت.

اگر فرد منظم و دارای انضباطی نیستید اصلا جای نگرانی ندارد، چرا که می‌توانید با تمرین و تکرار این مهارت را در خود به وجود آورید. شرط به دست آوردن چنین مهارتی صبر و تلاش مداوم به منظور تمرین خود انضباطی است تا زمانی که این امر تبدیل به سبک زندگی شما شود.

زمانی که شما انضباط در زندگی شخصی خود را رعایت کنید، تمامی کارها و وظایف شما به درستی انجام می‌شود. این امر در طولانی مدت شما را به موفقیت، بردباری و رسیدن به اهداف شخصی زندگی می‌رساند که می‌تواند علاوه بر تاثیرگذاری در زندگی شما بر زندگی اطرافیان نیز تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید: موفقیت چیست؟ راهکارهای راز موفقیت در زندگی

روش های مؤثر در انضباط شخصی

بسیاری از افراد علاقمندند نظم و انضباط شخصی را در زندگی خود به وجود آورند، چرا که از اهمیت و تأثیر این موضوع بر موفقیت فردی خود کاملا آگاه هستند. اما اغلب افراد نمی‌دانند که چگونه و از چه راهی می‌توانند این مهارت را در خود به وجود آورده و آن را تقویت کنند.

روش های مؤثر در انضباط شخصی

به طور کلی راه‌های فراوانی به منظور تقویت نظم و انضباط وجود دارد تا بتوانید به جای اینکه برای انجام کارها احساس خستگی و ناتوانی داشته باشید با انرژی فراوان آن‌ها را به انجام برسانید. برای مثال اگر وظیفه‌ای به شما محول شده بدون اینکه اجازه دهید ذهن و افکار شما مانع انجام مسئولیت‌های شما شود با اشتیاق و برنامه‌ریزی کار محول‌شده را به پایان برسانید.

حال که با متوجه شدید انضباط شخصی چیست، در این بخش ما شما را با روش‌های مؤثر در تقویت نظم و انضباط آشنا می‌کنیم که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • عادت‌های مشخصی برای خود بسازید.
 • احساسات خود را بنویسید.
 • تمرین ذهن آگاهی کنید.
 • نکات مثبت را یادداشت کنید.
 • متناسب با نیاز بدن استراحت کنید و بخوابید.
 • مسئولیت‌پذیر باشید.
 • هدفی در زندگی برای خود معین کنید.

در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید تا به توضیح برخی از مهم‌ترین روش‌های تقویت انضباط شخصی بپردازیم.

برای اینکه یاد بگیرید چگونه قدرت ذهن را در خود تقویت کنید مقاله: قدرت ذهن چیست را بخوانید!

1. عادت های مشخصی برای خود بسازید.

حال که با مفهوم انضباط شخصی آشنا هستید باید بدانید یکی از روش‌های مؤثر در ایجاد نظم در زندگی داشتن روتین و عادت‌های درست است. برای مثال شما تصمیم می‌گیرید دیگر از غذاهای فست فودی با مواد افزودنی استفاده نکنید و در آشپزخانه خود آشپزی نمایید. این تصمیم باید برای شما تبدیل به یک روتین و وظیفه شود تا بتوانید به آن عادت کرده و زمانی که به فکر خرید غذا از بیرون افتادید این فکر را از سر بیرون کنید.

هنگامی که طی روزهای فراوان پایبند به این تصمیم باشید کم‌کم متوجه بروز نظمی در انجام کارهای خود می‌شوید. انجام یک فعالیت متمرکز بر هدف هر چند ساده می‌تواند تبدیل به یک روتین و نظم در عملکرد شما شود تا جایی که پس از مدتی متوجه به وجود آمدن انضباط فردی در عملکرد خود خواهید شد.

برای هدفگذاری درست در زندگی مقاله: هدف گذاری چیست؟ اهمیت و انواع هدف گذاری را مطالعه کنید!

2. تمرین ذهن آگاهی کنید.

یکی از اعمال مؤثر در ایجاد انضباط شخصی تمرکز حواس و ذهن آگاهی است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. آرام نشستن در جایی خلوت و تمرکز بر ذهن می‌تواند تعهد را در افراد افزایش داده و موجب تقویت هر چه بیشتر نظم و انضباط در زندگی شود. تمرین ذهن آگاهی به شما کمک می‌کند تا ثبات شخصیتی خود را به دست آورید و با تمرین ادراک خود را تغییر دهید.

باید گفت در واقع ذهن آگاهی تأثیرات مثبت فراوانی بر سلامت جسم، روح و ذهن انسان دارد، به همین دلیل می‌توان از این تمرین جهت بالا بردن قوه مسئولیت‌پذیری و تعهد کاری استفاده کرد. شما می‌توانید به منظور تقویت اراده خود برای انجام کارها و ایجاد نظم در برنامه‌ریزی‌ها در هر زمان و مکان تمرین ذهن آگاهی کنید.

برای اینکه یاد بگیرید چگونه ذهن آگاهی را در خود تقویت کنید مقاله: ذهن آگاهی چیست را بخوانید!

3. متناسب با نیاز بدن خود استراحت کنید و بخوابید.

حتماً تا به حال شنیده‌اید خواب کافی تا چه حد می‌تواند بر میزان کیفیت افکار، انجام کارها و امورات روزمره مؤثر باشد. اگر کمتر از ۶ ساعت در شبانه‌روز استراحت می‌کنید و می‌خوابید باید بدانید مغز شما توانایی تفکیک اطلاعات و کنترل تکانه‌ها را نخواهد داشت. مغز انسان به منظور کارایی بهتر پیش از هر چیزی باید به خوبی استراحت کرده باشد تا بتواند بهترین عملکرد خود را ارائه دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد عدم خواب کافی در انسان‌ها می‌تواند منجر به عملکرد نادرست، کاهش آستانه درک و تصمیمات اشتباه در افراد شود. با داشتن خواب کافی می‌توانید انرژی خود را در طول روز حفظ کرده و انضباط شخصی را در کارهای خود تقویت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم برای شما توضیح دهیم که انضباط شخصی چیست تا بتوانید در صورت عدم بهره‌مندی از این مهارت از روش‌های مؤثر در بروز آن استفاده کنید‌. به طور کلی انضباط شخصی تأثیر فراوانی بر کیفیت زندگی، تحقق اهداف و کسب موفقیت دارد که نمی‌توان به سادگی از آن چشم‌پوشی کرد. توصیه می‌کنیم با مطالعه مطالبی که در این مقاله برای شما جمع‌آوری کردیم نظم و انضباط را تبدیل به روتین زندگی خود کرده و از اثرات مفید آن بهره‌مند شوید.

سوالات متداول انضباط شخصی

1. مانع ذهنی که بر سر راه انضباط شخصی وجود دارد کدام مورد است؟

ذهن انسان فرار است و در صورت عدم تمرین و تکرار مداوم، دائماً به او القا می‌کند این امر را به فردا موکول کن که این مورد از اصلی‌ترین موانع بر سر راه انضباط فردی خواهد بود؛ به عبارت دیگر می‌توان گفت که تعلل یا اهمال کاری بزرگ‌ترین مانع بر سر راه انضباط شخصی می‌باشد.

2. به منظور بهبود نظم و انضباط در زندگی شخصی چه کارهایی انجام دهیم؟

همان‌طور که در متن مقاله اشاره کردیم شما می‌توانید با تمرین ذهن آگاهی، یادداشت‌های روزانه، کنترل افکار و احساسات، غلبه بر ترس، هدفمند بودن و غیره به این مهارت برسید.

3. چگونه می‌توان با ایجاد نظم و انضباط در زندگی به موفقیت دست پیدا کرد؟

نظم و انضباط مهارتی است که موجب تقویت تعهد و مسئولیت‌پذیری در افراد می‌شوند، به همین دلیل وقتی این امر تبدیل به عادت در افراد گردد موجب دستیابی به موفقیت و تحقق اهداف خواهد شد.

4. چگونه می‌توانیم افکار و احساسات خود را در راه تقویت انضباط فردی مدیریت کنیم؟

تنها با تمرین و تکرار و همچنین انجام ذهن آگاهی می‌توانید ذهن خود را از افکار بیهوده رها سازید تا بتوانید به سادگی به نظم مشخصی در کارها دست پیدا کنید.

5. آیا ممکن است بی‌انضباطی به طور ذاتی در افراد وجود داشته باشد؟

باید گفت در واقع بی‌انضباطی بر اثر سبک زندگی نادرست، عدم تعهد و بی‌‌هدف بودن به وجود خواهد آمد که می‌توان با انجام تمارین و روش‌های موثر آن را مدیریت کرد.

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 7

3 دیدگاه در “انضباط شخصی چیست و چه تاثیری در موفقیت فردی دارد؟

 1. نوروزی گفت:

  مطالب عالی و مفید بود.
  سحر خیزی و خواندن نماز اول وقت یک روتین ممتاز است که باعث نظم و برکت در زندگی فرد می‌شود.
  انضباط شخصی باعث می‌شود فرد در بسیاری از کارها عملکرد عالی داشته باشد ‌و دیگران آن را الگو قرار دهند.
  سپاس فراوان

 2. مهرالسادات ابطحی گفت:

  بسیار عالی بوداشتیاق وعدم اهمال کاری مهمترین موارد هستن

 3. ناز آفرین گفت:

  عالی بود
  سرزندگی ،نشاط ،واشتیاق وعدم اهمال کاری، مهمترین موارد هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link