موفقیت چیست؟ راهکارهای راز موفقیت در زندگی

موفقیت چیست؟ راهکارهای راز موفقیت در زندگی
5/5
فهرست عناوین این مقاله
0
(0)

بسیاری از ما کمالگرا می‌باشیم و ذهن‌مان درگیر پیشرفت و تکامل می‌باشد. دستیابی به موفقیت با ذهنی مملو از افکار منفی سخت‌تر و کندتر می‌گردد. پاکسازی ذهن فرآیندی است که در آن فرد تلاش می‌کند تا ذهن خود را از هرگونه افکار، محتوا و تصاویر ناخواسته پاک کند و از فضای خالی ایجاد شده در ذهن در راستای رسیدن به اهداف خود استفاده کند. با روش‌های ساده‌ای چون پیاده‌روی، نوشتن، مدیتیشن و غیره شما می‌توانید ذهن خود را از هرج و مرج پاک کنید.

موفقیت یک واقعه و لحظه در زندگی است و حکم یک برچسب را دارد که دنیا بر شما می‎‌زند. ما بابت خلاقیت و مهارت جشن می‌گیریم و نه موفق شدن؛ هنگامی که تا رسیدن به نقطه‌ی پایان هنوز جای تلاش باقی مانده است، شکوفا می‌شویم و نه هنگام رسیدن به پایان راه.

‌موفقیت به ما انگیزه می‌دهد؛ به مرز پیروزی رسیدن ما را به سمت تداوم تلاش سوق می دهد. برای مثال یک مدال‌آور نقره را با یک مدال‌آور برنز مقایسه کنید. مدال‌آور برنز بابت اینکه از مدال محروم نشده است خوشحال است؛ اما مدال‌آور نقره احساس ناامیدی می‌کند و این احساس به او انگیزه‌ی بیشتری جهت تلاش برای رقابت آتی می‌دهد.

همین که احساس می‌کنیم قرار است به زودی به پیروزی برسیم، ذهن ما شفاف‌تر می‌گردد و قادر خواهیم بود به ملزومات و ضروریات دستیابی به اهدافمان پی ببریم. در مطلب زیر قصد داریم با مفهوم موفقیت و روش‌های موثر در کشف راز موفقیت در زندگی صحبت کنیم و هم‌چنین با ویژگی‌های یک هدف مناسب آشنا شویم.

موفقیت چیست؟

موفق بودن برای هر شخص متفاوت است؛ یک شغل عالی، خانه یا خانواده همگی می‌توانند حکم موفقیت را داشته باشند. اما در نهایت برای همه موفقیت به معنای چیزی است که فرد برای دستیابی به آن تلاش می‌کند و با دستیابی به آن احساس خوشایندی را تجربه می‌کند.

ذکر این نکته لازم است که انسان باید در تلاش باشد تا تمایل شخصی خود را کشف کند، نه آنچه که جامعه، والدین و رسانه ها به ذهن او القا کرده‌اند؛ همچنین انسان باید از خود انتظار واقع بینانه و متناسب با توانایی‌های خود داشته باشد و بر اساس رویاپردازی محض هدف گذاری نکند.

راه‌های موفقیت در زندگی

متعهد بودن در هدف، شاد بودن در مسیر، ایمان داشتن به خود از راه‌های کسب موفقیت در زندگی هستند که در زیر به طور کامل توضیح می‌دهیم.

1. به هدف خود متعهد باشید

به هدف خود متعهد باشید

یک لیست از اهداف خود، روش‌ها و میزان علاقه‌ی خود به رسیدن به هر یک از آنها تهیه کنید. تداوم بر انجام برنامه‌ای که جهت رسیدن به موفقیت تدوین کرده‌اید، بسیار اهمیت دارد؛ سعی کنید روزانه 15 دقیقه صرف تفکر در مورد جزئیات برنامه‌ی خود کنید و آن را ارتقا دهید.

با این کار هدفتان را در ذهن خود تازه نگه می‌دارید و انگیزه‌ی تلاش برای دستیابی به آن را حفظ می‌کنید. هم‌چنین می‌توانید از دوستان یا اعضای خانواده درخواست کنید تا به شما کمک کنند در این مسیر دشوار خود را نبازید و پایدار باقی بمانید.

برای کسب موفقیت بیشتر در زندگی پیشنهاد می‌کنیم در دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی شرکت کنید.

2. در طول مسیر شاد باشید و سعی کنید یاد بگیرید

خستگی می‌تواند یک چالش در مسیر پیشرفت باشد؛ به جای آنکه مدام درگیر نتایج نهایی تلاش‌های خود باشید، به قدم‌های کوچکی که جهت کسب موفقیت لازم هستند توجه کنید.

اگر در مسیر رسیدن به اهداف بزرگ به خودتان اجازه‌ی شادی برای پیروزی‌های کوچک را بدهید، احتمال مقاومت و تداوم شما در این مسیر بالاتر می‌رود.
به شکست‌های خود به چشم تجربیات نگاه کنید و از آن‌ها در راستای رسیدن به اهدافتان بهره ببرید.

3. به خودتان ایمان داشته باشید و توانایی‌های خود را بشناسید

باور به خود یک راز موفقیت محسوب می‌شود؛ این عنصر مهم به شما کمک می‌‌کند تا به خود اجازه‌ی داشتن آرزوهای بزرگ را بدهید. به یاد داشته باشید که اطراف شما پر از آدم‌هایی است که مدام به شما گوشزد می‌کنند که در چه کارهایی ناتوانید؛ اما اگر شما به خود و آنچه انجام می‌دهید باور داشته باشید، هیچ چیز نمی‌تواند شما را از ادامه دادن مسیرتان باز دارد.

کشف استعدادها و توانایی‌ها خود یک جنبه‌ی جذاب و هیجان‌انگیز در راه موفقیت می‌باشد. چیزهایی را که در آن‌ها خوب هستید پیدا کنید و دنبال کردن استعدادهای‌تان را هدف خود قرار دهید تا بتوانید در زندگی کارهایی را انجام دهید که در تناسب با علایق و شخصیت شما هستند. شناسایی توانایی‌ها و قابلیت‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا در زندگی بی‌هدف و سرگردان نباشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر دوره رایگان معجزه تبسم را تهیه کنید!

ویژگی‌های اهداف هوشمندانه (SMART) جهت کسب موفقیت

برای تجربه‌ی موفقیت در زندگی لازم است که اهدافی شخصی برای خود تعیین کنید. ما معمولا یک سری اهداف برای خود در نظر می‌گیریم و در راستای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنیم اما به آن‌ها دست نمی‌یابیم؛ دلیل آن می‌تواند شیوه‌ی اشتباه انتخاب اهدافمان باشد.

ویژگی‌های اهداف هوشمندانه (SMART) جهت کسب موفقیت

بهترین و دست یافتنی‌ترین اهداف، اهداف SMART هستند؛ این اهداف به علت آنکه واقع‌بینانه، متفکرانه و با برنامه هستند، دور از دسترس نمی‌باشند. در این متن SMART در واقع از کنار هم قرار دادن اولین حرف پنج واژه‌ی Specific، Measurable، Achievable، Relevant و Time-bound به وجود آمده است. این‌ها پنج خصوصیت اهداف هوشمندانه هستند که به توضیح هر یک می‌پردازیم:

• Specific یا مخصوص:

به صورت واضح و مشخص توضیح دهید که دقیقا قصد دارید به چه چیزی دست پیدا کنید.

• Measurable یا قابل اندازه‌گیری:

به هدف خود مقداری عددی بدهید؛ برای مثال به جای آنکه بگویید “می‌خواهم امروز درس بخوانم” بگویید امروز می‌خواهم 30 صفحه درس بخوانم”.

• Achievable یا قابل دستیابی:

اطمینان داشته باشید که هدفی که انتخاب کرده‌اید با وجود چالش‌برانگیز بودنش، غیرممکن نمی‌باشد.

• Relevant یا مرتبط:

در زندگی هدف خود را در تناسب با آنچه که باعث احساس شادی و موفقیت در شما می‌شود، انتخاب کنید.

• Time-bound یا محدود به یک زمان مشخص:

یک بازه‌ی زمانی مشخص برای دستیابی به موفقیت تعیین کنید. در صورتی که هدف شما طولانی مدت است، برای هر مرحله‌ زمان مشخصی در نظر بگیرید.

برای یادگیری بیشتر مقاله: مثبت اندیشی چیست؟ راهکار، فواید و تکنیک مثبت اندیشی را نیز مطالعه کنید.

جمع‌بندی

تلاش کردن برای موفقیت اهمیت بسیار بیشتری نسبت به خود پیروزی دارد. کامل کردن یک فعالیت، یک هدف است اما هرگز نباید شما را از تلاش برای بهتر شدن باز دارد؛ نزدیک شدن به آنچه که فکر می‌کردید آرزوی شماست، می‌تواند چنان انگیزه‌ای به شما بدهد که حتی به چیزی بیشتر از آنچه که تصورش را داشتید دست پیدا کنید.

در زندگی معمولا مشکلات کوچک به ما انگیزه می‌دهند تا سخت‌تر تلاش کنیم و در فرصت‌های آتی بهتر عمل کنیم. به خودتان ایمان داشته باشید و انجام هر کاری که شما را به اهدافتان نزدیک و نزدیک‌تر می‌سازد از خود دریغ نکنید.

در مطلب فوق در خصوص راز موفقیت و راه‌های کشف آن صحبت کردیم. برای درک بهتر مفهوم موفق بودن، لیستی از چیزهایی که از نظر شما و خانواده‌تان کامیابی محسوب می‌شوند تهیه کنید. سپس قدم به قدم برای دستیابی به آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. در صورتی که پرسشی دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منابع
https://www.ted.com/talks/sarah_lewis_embrace_the_near_win/transcript?referrer=playlist-what_is_success
https://www.indeed.com/career-advice/career-development/tips-to-become-successful
https://www.linkedin.com/pulse/11-most-important-essentials-success-azizullah-bangash/
https://www.briantracy.com/blog/personal-success/how-to-be-successful/

 

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link
×

برای ارتباط فوری با پشتیبان‌های سایت کلیک کنید

پشتیبانی ایتا پشتیبانی تلگرام

پاسخگویی تلفنی همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب

تماس تلفنی 02128429999
پاسخگویی آنلاین