مهم ترین تاثیر دعا بر زندگی و سرنوشت چیست؟

مهم ترین تاثیر دعا بر زندگی و سرنوشت چیست؟
5/5
فهرست عناوین این مقاله
5
(2)

سوالی وجود دارد که شاید به ذهن خیلی از ما رسیده باشد؛ اینکه واقعا تاثیر دعا بر زندگی چیست؟ دعا در ادیان و باورهای مختلف به‌عنوان یک راه ارتباطی با خدا مطرح می‌شود. خدا به دعاهایمان گوش داده و به ما، خانواده‌ی ما و هر کس دیگری که برای او دعا کنیم، برکت می‌دهد.

حال سؤال اینجاست که دعا کردن دیگر چه تاثیراتی روی زندگی ما دارد؟ چرا به دعا کردن در تمامی ادیان تاکید شده و نه تنها مذاهب، بلکه در بسیاری از باورها و اندیشه‌های غیر دینی هم به این موضوع اشاره شده است؟

دعا یک مفهوم کاملا شخصی است که اعتقاد به آن عمدتاً از پیشینه‌ی مذهبی و دینی افراد سرچشمه می‌گیرد. برای بعضی‌ها، دعا به معنای ذکر برخی کلمات و عبارات خاص دینی است در حالی که برای برخی دیگر، خودمانی‌تر بوده و نوعی صحبت غیر رسمی بین خودشان با خدا است.

دعا کردن ریشه در این باور دارد که قدرتی بالاتر از ما هست که به حرف‌های‌مان گوش می‌دهد و می‌تواند بر زندگی‌مان تاثیرگذار باشد. دعا قلب و ذهن ما را به خدا نزدیک نگه می‌دارد. هیچ راه مشخصی برای دعا کردن وجود ندارد.

دعا می‌تواند گفتاری یا بی سر و صدا و ذهنی باشد. هر کسی روش خودش را برای برقراری ارتباط با خالق دارد. برخی از دعاهایمان جهت‌دار است در حالی که برخی دیگر، درخواست یا نیاز خاصی را شامل نمی‌شوند؛ صرفاً صحبت‌هایی هستند که از قلب یا مغزمان جاری می‌شود و مخاطب آنها خداوند است. در این مطلب از راز چهار فصل قصد داریم انواع و چگونگی تاثیر دعا بر زندگی را بررسی کرده و بیشتر با این تجربه‌ی معنوی و آرامش بخش، آشنا شویم.

انواع دعا و تاثیر دعا بر زندگی

دعا انواع مختلفی دارد که به‌طور کلی عبارتند از دعای شفاعت، دعا برای سلامتی کسی، دعای عریضه، دعای متفکرانه و غیره. منظور از دعای شفاعت، دعا کردن برای دیگران است. دعای عریضه نیز به دعاهایی گفته می‌شود که به هدف درخواست چیزی از خدا مطرح می‌شوند.

انواع دیگری از دعا هم وجود دارد مانند دعا برای ارتباط آگاهانه و متفکرانه با خداوند و همچنین دعا با تمرکز روی یک عبارت یا کلمه‌ی خاص برای دستیابی به برخی هدف‌های مذهبی.

انواع دعا و تاثیر دعا بر زندگی

جالب است بدانید مدیتیشن هم نوعی دعا کردن محسوب می‌شود. هر چند که با دعای مذهبی تا حدود زیادی متفاوت است. در ادیان الهی هدف از دعا کردن، برقراری ارتباط با خداوند است.

در برخی باورهای دیگر مانند بودیسم، دعا کردن روشی برای گسترش آگاهی و کسب بینش است که مدیتیشن بیشتر جزو این دسته قرار می‌گیرد. مدیتیشن ممکن است به روش‌های مختلفی انجام شود. از نشستن در سکوت گرفته تا انجام برخی حرکات جسمی یا تصور برخی اشیا یا اشکال خاص و غیره.

تاثیر دعا بر زندگی را می‌توان با دقت کردن به انواع دعا نیز، تا حدودی درک کرد. برای مثال، مدیتیشن مدت‌ها است که به‌عنوان یک روش مؤثر برای کسب آرامش درونی مطرح می‌شود.

این آرامش در زمینه‌های مختلفی می‌تواند برای ما مفید واقع شود. هر چه استرس و اضطراب خود را کمتر کنیم، عملکرد بهتری هم در محیط کار، خانه، محیط تحصیل و غیره خواهیم داشت. چرا که آرامش ذهنی و درونی برای بهبود قدرت تصمیم گیری، قدرت تفکر منطقی و غیره، بسیار مفید است.

برای احساس خوشبختی واقعی در زندگی مقاله خوشبختی واقعی چیست را بخوانید.

تاثیر دعا بر زندگی و سلامت افراد

همانطور که اشاره شد، از جمله موارد تاثیر دعا بر زندگی، اهمیت آن در بهداشت روانی افراد است. چرا که به‌طور گستره‌ای، برای برقراری ارتباطات مثبت و معنوی استفاده می‌شود.

به گفته‌ی دکتر وین یوناس، «بررسی‌ها نشان می‌دهد که نزدیک به 90 درصد از بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن و جدی برای کاهش رنج یا درد ناشی از بیماری‌های خود، دعا می‌کنند.»

در میان تمام انواع درمان‌های مکمل، تشویق افراد به دعا کردن و برقراری ارتباطات معنوی با خداوند و جهان، تنها روش درمانی است که به‌طور گسترده در تمام جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دکتر کریستینا پوچالسکی، مدیر موسسه معنویت و سلامت جورج واشنگتن، دعا دومین روش رایج برای کنترل درد (بعد از استفاده از داروهای ضد درد خوراکی) و رایج‌ترین روش غیر دارویی کنترل درد است. توضیحات زیر در مورد تاثیر دعا بر زندگی و به‌ویژه در بهبود سلامت جسمی و روانی افراد ارائه شده است:

1. کسب آرامش

اولین مورد از تاثیر دعا بر زندگی، تاثیر آن در کسب آرامش است. دعا می‌تواند عملکردهای آرامش بخش بدن ما را فعال کند. در حقیقت دعا کردن فشار خون و سایر عوامل استرس زا و تاثیرات آنها را به‌طور کامل از بین برده یا کاهش می‌دهد.

2. کنترل ثانویه

یکی از مهم‌ترین دلایل تاثیر دعا بر زندگی و به‌ویژه، بهبود سلامت روانی افراد، باور به وجود خالقی قدرتمند است. این فکر که شخص قدرتمندی وجود دارد که می‌تواند به ما در تحمل بار مشکلات زندگی کمک کند و یا حتی سبب شود تا این معضلات از بین بروند، تفکر آرامش بخشی است که بسیاری از افراد را به حفظ این ارتباط معنوی تشویق می‌کند.

با دعا کردن، کنترل پیشرفت موضوع خاصی را به یک موجود برتر و ثانویه می‌دهیم. این کار کمک می‌کند تا استرس‌های ناشی از مسئولیت‌های خود، کمی کاهش پیدا کنند.

برای یادگیری 7 راهکار برای تقویت خودباوری مقاله خودباوری چیست را مطالعه کنید.

تاثیر دعا بر زندگی با آثاری مشابه درمان با دارو

دعا می‌تواند امیدها و انتظارات افراد را افزایش دهد که این موضوع به نوبه‌ی خود تاثیر زیادی بر سلامت افراد دارد. امید به بهبود و رسیدن روزهای بهتر به بیماران کمک می‌کند تا سختی‌ها و درد بیماری را تحمل کنند.

امید، نوری است که هر بیماری باید در قلب خود داشته باشد تا در روزهای تیره و تاریک پیش رو، همچنان به راه خود ادامه دهد تا به سلامتی دست پیدا کند. البته این موضوع نه تنها در مورد بیماران، بلکه در مورد افراد سالم نیز اهمیت زیادی دارد.

تاثیر دعا بر زندگی از ایجاد همین امید آغاز می‌شود. امید به افراد قدرت ادامه دادن می‌دهد. به همین دلیل است که دعا کردن و داشتن ارتباطات معنوی نیز به همان اندازه‌ی داروها و درمان پزشکی برای بیماران اهمیت دارد. هر چه یک بیمار اوضاع روانی بهتری داشته باشد، اوضاع جسمانی او نیز راحت‌تر بهبود پیدا می‌کند.

برای یادگیری بیشتر دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی را تهیه کنید!

احساس یک حضور شفابخش

مورد بعدی در بررسی تاثیر دعا بر زندگی، شفابخشی است. چرا که شفابخشی همواره از مهم‌ترین درخواست‌هایی است که ما از خدای خود داریم. دعا می‌تواند حس نوعی حضور معنوی و محبت‌آمیز را به افراد منتقل کند. نوعی احساس همسویی با خداوند و جهان هستی و غوطه ور شدن در ناخودآگاهمان. یعنی جایگاهی که برای دستیابی به آن نیاز است تا دست به دامن معنویات شویم.

احساسات مثبت

اغلب ما هنگام تجربه اتفاقات ناگوار و یا شرایط پر استرس، دچار احساسات منفی و پریشانی می‌شویم؛ در چنین شرایطی دعا کردن اولین کاری است که به‌صورت ناخودآگاه به سراغ آن می‌رویم. دعا کردن باعث دفع احساسات منفی و کسب آرامش می‌گردد.

دفع احساسات منفی و جذب احساسات مثبت با دعا کردن

از جمله سایر موارد تاثیر دعا بر زندگی، می‌توان به برانگیختن رفتارهای مثبت مانند قدردانی، شفقت، بخشش و امید اشاره کرد. تمامی این رفتارها، مثبت هستند و بر بهبود شرایط روحی هر کسی، تاثیرات قابل توجهی خواهد داشت. این تاثیرات روحی نیز در نهایت خود را در زندگی و سلامت جسمانی افراد نشان می‌دهند.

برقراری ارتباط بین ذهن، بدن و روح

دعا باعث افزایش آرامش روحی در افراد می‌شود. یعنی از ترشح کورتیزول یا هر هورمون استرس زایی جلوگیری می‌کند. بنابراین تاثیر منفی استرس بر سیستم ایمنی را کاهش می‌دهد که در نهایت این موضوع به بهبود جسمانی منتهی می‌شود. در حقیقت تمامی این موارد دست به دست هم می‌دهند تا سلامت جسمانی و روانی افراد با دعا کردن بهتر و بهتر شود.

برای فواید معجزه شکرگزاری در زندگی مقاله شکرگزاری چیست را بخوانید.

حقایق علمی از تاثیر دعا بر زندگی

پاسخ ساده‌ای برای این سؤال وجود ندارد که تاثیر دعا بر زندگی چیست. میلیون‌ها آدم وجود دارند که روزانه به هر دلیلی برای مسائل مختلفی دعا می‌کنند و این موضوع برای آنها نوعی آرامش به ارمغان می‌آورد اما سؤال اینجاست که چرا دعا چنین تاثیری بر ما دارد؟

شاید یکی از دلایل بی جواب ماندن این سؤال این باشد که دعا کردن تا حد زیادی یک عمل مذهبی یا معنوی به شمار می‌رود. به همین دلیل هر پاسخی به سوال‌های این چنینی عمدتا از ابعاد مذهبی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

افزایش امید، باور و ایمان در افراد، شاید از مهمترین موارد تاثیر دعا بر زندگی افراد باشد. مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است تا مشخص شود که آیا واقعا دعا کردن می‌تواند بر کیفیت زندگی ما تاثیرگذار باشد یا خیر.

یکی از موارد مشهور در بین این مطالعات، یک پژوهش است که در سال 2009 توسط مورفی انجام شد. در این پژوهش که روی بیماران مبتلا به افسردگی انجام شد، مشخص شد که «باور به وجود خدایی که به ما اهمیت می‌دهد، می‌تواند روند درمان پزشکی را بهبود ببخشد.»

پژوهش‌های انجام شده توسط هارولد کونیگ نیز می‌تواند در بررسی تاثیر دعا بر زندگی مفید باشد. او خاطر نشان کرد که بخش زیادی از تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که افراد دارای اعتقادات مذهبی نسبت به افرادی که به این موارد اعتقادی ندارند، از سلامت روان بهتری برخوردار هستند و سریع‌تر می‌توانند با مشکلاتی که در این حیطه برای آنها پیش می‌آید، سازگار شوند و برای درمان آنها تلاش کنند.

علاوه بر این، همانطور که گفته شد، تاثیر دعا بر زندگی نه صرفا در موارد روحی و روانی بلکه در بهبود شرایط جسمانی افراد نیز تاثیرگذار است.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی تاثیر دعا بر سرنوشت و زندگی پرداختیم. انسان امروز تا حد زیادی از معنویت و تاثیرات مثبتی که بر زندگی دارد فاصله گرفته است.

این در حالی است که نیاز ما به برقراری ارتباط مجدد با خودمان، جهان هستی و خالق‌مان، اهمیت بسیار زیادی دارد. باید تلاش کنیم تا این ارتباط را احیا کرده و از مزایای مثبت آن تا حد ممکن بهره ببریم.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

1 دیدگاه در “مهم ترین تاثیر دعا بر زندگی و سرنوشت چیست؟

  1. مرضیه شاه بالایی گفت:

    عالیییی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link
×

برای ارتباط فوری با پشتیبان‌های سایت کلیک کنید

پشتیبانی ایتا پشتیبانی تلگرام

پاسخگویی تلفنی همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب

تماس تلفنی 02128429999
پشتیبانی آنلاین