خوشبختی واقعی چیست؟ احساس خوشبختی واقعی در زندگی

خوشبختی واقعی چیست؟ احساس خوشبختی واقعی در زندگی
5/5
فهرست عناوین این مقاله
5
(3)

مکتب‌های فلسفی زیادی در رابطه با مفهوم خوشبختی واقعی و پرورش آن وجود دارد. برخی مکتب‌ها در تفسیر خوشبختی، بر اهمیت زندگی مطابق با ارزش‌های خود و تلاش برای رفع نیازهای اولیه انسانی تاکید می‌کنند. برخی تحقیقات حتی نشان می‌دهند که خوشبختی و شادی ما تا حدی ممکن است به ژنتیک ما برگردد.

از سوی دیگر، همه ما انسان هستیم و همه می‌خواهیم خوشبخت باشیم و در کنار خانواده و دیگران شاد زندگی کنیم. اما آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که خوشبختی واقعی چیست و چه کسی را خوشبخت می‌نامند؟ متخصصان و روانشناسان چه نظری درباره خوشبختی دارند؟ با سایت راز چهار فصل همراه باشید تا به این سؤال پاسخ دهیم.

تحقیقات درباره خوشبختی واقعی چه می‌گوید؟

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که انعطاف‌پذیری روانی، کلید خوشبختی واقعی و آسایش بیشتر است. برای مثال، قدرت پذیرش تجربه‌های عاطفی تلخ و شیرین و توانایی تحمل دوره‌های سخت زندگی به ما این فرصت را می‌دهد تا به سوی وجودی غنی‌تر و معنادارتر حرکت کنیم.

مطالعات نشان داده‌اند که نحوه واکنش ما به شرایط زندگی‌مان بیش از خود رویدادها، بر روحیه ما و احساس خوشبختی و بدبختی تأثیر دارد. انسان‌ها باید یاد بگیرند که تجربه استرس، غم و اضطراب در کوتاه‌مدت به این معنی نیست که نمی‌توانند در دراز مدت شاد و خوشبخت باشند.

برای یادگیری بیشتر دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی را تهیه کنید!

آیا خوشبختی واقعی برای همه انسان‌ها یکسان است؟

انسان‌ها بسته به شرایط و موقعیتی که در آن قرار دارند، ممکن است استانداردهای متفاوتی برای سنجش خوشبختی داشته باشند؛ این استانداردها ثابت نبوده و ممکن است در ذهن انسان تغییر نیز بکنند.

آیا خوشبختی واقعی برای همه انسان‌ها یکسان است؟

نمی‌توان تصور کرد که الگوها و شرایط مشخص در زندگی همه انسان‌ها، نشانگر خوشبختی یک فرد است؛ مسلماً استانداردهای ذهنی یک انسان که در کشوری مرفه زندگی می‌کند، با استانداردهای ذهنی انسانی دیگر در کشوری توسعه نیافته و حتی جنگ زده، تفاوت دارد و ممکن است یک فرد که در منطقه‌ای جنگ زده و محروم زندگی می‌کند، از فردی دیگر در کشوری مرفه، بیشتر احساس خوشبختی کند.

نظر کارشناسان درباره خوشبختی واقعی چیست؟

همواره نویسندگان، روانشناسان و فیلسوفان زیادی درباره مفهوم خوشبختی صحبت کرده‌اند و حتی تحقیقاتی پیرامون آن انجام داده‌اند. در همین راستا، به بررسی خوشبختی واقعی و شخص خوشبخت از نگاه این افراد می‌پردزایم.

شفقت و همدلی، پایه و اساس احساس خوشبختی واقعی است

وقتی به خوشبختی واقعی فکر می‌کنید، باید در هر شرایطی، چیزی ممکن و واقعی را تصور کنید. به‌عبارت دیگر، خوشبختی واقعی باید بر اساس چیزی واقعی و در دسترس باشد. در چنین وضعیتی، باید از اندیشیدن به خوشبختی به‌عنوان تحقق خواسته‌های لحظه‌ای فاصله گرفته و به دنبال ارزش‌های پایدار مانند شفقت و همدلی بروید. شفقت و مهربانی به معنی تلاش برای ریشه‌کن کردن علل درد و رنج از زندگی خود و دیگران است.

از آنجا که درد و رنج در وجود انسانیِ ما همیشه وجود دارد، بنابراین بهتر است خوشبختی خود را بر اساس آن بنا کنیم. کاهش دادن درد و رنج‌های زندگی خود و دیگران ، باعث می‌شود احساس خوبی به شما دست دهد، ارتباطات معناداری با دیگران ایجاد می‌کنید و تلاش می‌کنید دنیا را به مکانی با انسان‌های مهربان‌تر، دلسوزتر و شادتر تبدیل کنید.

شفقت و شادی مانند شعله شمع است که هر چه بیشتر به اشتراک گذاشته شود روشن‌تر می‌شود.

برای مطالعه بیشتر مقاله: قانون جذب چیست را مطالعه کنید.

وقتی اولویت خود را احساس خوب داشتن قرار دهید خوشبخت هستید.

ژاکلین پیرتل، پزشک و نویسنده کل‌نگر نیز می‌گوید خوشبختی واقعی زمانی است که به احساس خود توجه کرده و داشتن حس و حالی خوب را اولویت زندگی خود قرار دهید. با برقراری ارتباط درونی با خود، احساس خوب را بر هیچ چیز دیگری ترجیح نمی‌دهید، مسئولیت خوشبختی خود را به‌عهده می‌گیرید و برای رسیدن به آن قدم برمی‌دارید.

با این کار دیگر به تغییر هیچ چیزی خارج از کنترل خود فکر نمی‌کنید و از افکار آزاردهنده رها شده و در نتیجه، در هر زمانی و هر مکانی می‌توانید احساس خوبی داشته و شاد و خوشبخت زندگی کنید.

خوشبختی واقعی با یافتن خواسته قلبی و واقعی شما بدست می‌آید

مری پاتر کنیون، مشاور و نویسنده می‌گوید تحقیقات علمی ثابت کرده است که همه ما به‌گونه‌ای آفریده شده‌ایم که خلاق باشیم و زمانی که از خلاقیت و پتانسیل‌های خلاقانه خود به بهترین شکل بتوانیم استفاده کنیم، بیشتر احساس خوشبختی می‌کنیم. او می‌گوید انسان باید به دنبال یودایمانیا باشید.

یودایمانیا کلمه یونانی باستانی است و به معنای پی بردن به هدف خود در زندگی، با توجه به مجموعه منحصر به فرد استعدادها و توانایی‌های آنها و دنبال کردن اهدافی است که به زندگی شما معنا می‌بخشد.

خوشبختی احساسی درونی است و از درون خود فرد سرچشمه می‌گیرد

جیکوب آکوا، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد ذهن آگاهی در مجله Source Wellness می‌گوید هنگام فکر کردن درباره کلمه‌هایی چون خوشبختی واقعی و شادی، تجربه یا احساسی لذت‌بخش و هیجان‌انگیز را تصور می‌کنیم.

در واقع، بسیاری از ما به دنبال منبع خارجی برای خوشبختی می‌گردیم؛ در حالی که باید به درون خود رجوع کرده و دنبال خوشبختی درونی باشیم. اما چگونه می‌توان به آنچه در درون خودمان است، دست پیدا کرده و چگونه احساس خوشبختی پایدار و واقعی را تجربه کنیم؟

با افزایش ذهن آگاهی و یا گذراندن زمان در آغوش طبیعت و لذت بردن از خلوت خود، می‌توان با واقعی‌ترین سرچشمه‌های درونی خود آشنا شد. تنها در این صورت شادی واقعی به‌دست خواهد آمد. هر چه بیشتر برای آن وقت بگذارید به رضایت و خوشبختی بیشتری دست پیدا خواهید کرد.

برای یادگیری بیشتر مقاله پاکسازی ذهن را نیز بخوانید!

خوشبختی به معنای رسیدن به هدف و مقصد نیست بلکه لذت بردن از مسیر است

اغلب مردم تصور می‌کنند وقتی خوشبختی واقعی را تجربه می‌کنند که به هدف‌شان برسند؛ با این حال، خوشبختی در واقع در مسیر رسیدن به اهداف ما به وجود می‌آید. در واقع، خوشبختی واقعی در تعقیب چیزی است که می‌خواهیم به‌دست آوریم. خوشبختی واقعی را می‌توان با شکرگذاری برای داشته‌ها و نداشته‌ها احساس کرد.

خوشبختی به معنای رسیدن به هدف و مقصد نیست

از نظر علمی ثابت شده است که شکرگذاری به افراد کمک می‌کند تا از تجربیات خوب، کوچک و بزرگ لذت ببرند، که به نوبه خود احساس خوشبختی واقعی ما را افزایش می‌دهد و سلامت کلی روان ما را بهبود می‌بخشد.
ما در فرهنگی زندگی می کنیم که بر لایک و فالوورهای بیشتر متمرکز شده و این تصور به وجود آمده است که هرچه بیشتر داشته باشیم خوشبخت‌تر خواهیم بود. شکرگذاری به ما کمک می‌کند تا بر آنچه که داریم تمرکز کنیم و به این طریق حس خوب را به خود منتقل کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر محصول رایگان دوره معجزه تبسم را تهیه کنید.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله خواندید خوشبختی واقعی حسی درونی است و باید برای رسیدن به آن تلاش کرد و منابع خارجی چون داشتن خانه و ثروت زیاد اگرچه در ایجاد حس خوب و شادی مؤثر هستند اما لزوما احساس خوشبختی واقعی در زندگی را تضمین نمی‌کنند. ‌رسیدن به خوشبختی واقعی با برقراری ارتباطات معنادار با دیگران و تلاش برای کاهش درد و رنج یکدیگر ممکن می‌شود.

فردی که به‌دنبال خوشبختی است بایستی خودِ واقعی‌اش را بشناسد و خواسته‌ها و نیازهای درونی خود را کشف کرده و داشتن احساس خوب در زندگی را اولویت خود قرار دهد. شما چه تعریفی از خوشبختی دارید؟ در صورتی که سؤال یا نظری در این باره دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منابع:

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

1 دیدگاه در “خوشبختی واقعی چیست؟ احساس خوشبختی واقعی در زندگی

  1. مرضیه شاه بالایی گفت:

    کاش بتونیم درک واقعی از خوشبختی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link