تفکر نقادانه یا انتقادی چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

تفکر نقادانه یا انتقادی چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
5/5
فهرست عناوین این مقاله
5
(1)

چرا تفکر انتقادی مهم است؟ تصمیماتی که می‌گیرید بر کیفیت زندگی شما تأثیر می‌گذارد. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که بهترین، موفق‌ترین و شادترین زندگی را خواهید داشت باید تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرید و انتخاب‌های درستی داشته باشید.

بهترین انتخاب‌ها با یک مهارت ساده به نام تفکر انتقادی ممکن می‌شود. در همین راستا، در ادامه این مطلب به تعریف تفکر انتقادی، نحوه بهبود مهارت‌های تفکر نقادانه و تصمیم‌گیری درست می‌پردازیم. با راز چهار فصل همراه باشید.

تفکر انتقادی چیست؟

شاید تا به‌حال چیزهایی درباره تفکر و اندیشیدن انتقادی شنیده‌ باشید، اما به‌طور دقیق ندانید که این نوع تفکر چه معنایی دارد. به‌طور کلی، تفکر انتقادی به فرایند تجزیه و تحلیل حقایق به‌‌منظور قضاوت، انتخاب و تصمیم‌گیری گفته می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم در دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی شرکت کنید.

اهمیت تفکر انتقادی

چرا تفکر نقادانه مهم است؟ در زیر، به بررسی چند دلیل غیرقابل ‌انکار می‌پردازیم تا بدانید چرا داشتن مهارت تفکر نقادانه بسیار مهم است.

در حوزه اقتصادی، تفکر انتقادی بسیار مهم است

آینده ما به فناوری، اطلاعات و نوآوری بستگی دارد. تفکر انتقادی در حوزه اقتصادی لازم است و به همه افراد کمک می‌کند که مشکلات را بهتر و سریع‌تر حل کنند.

مهارت‌های زبان و ارائه را بهبود می‌بخشد

برای اینکه منظور خود را به بهترین وجه نشان داده و تعابیر را تعریف کنیم، باید بدانیم که چگونه به شکلی واضح و روشن فکر کنیم. تفکر نقادانه به افراد، نحوه تحلیل موضوعات و مشکلات را می‌آموزد و قدرت درک انسان‌ها را بهبود می‌بخشد.

خلاقیت را پرورش می‌دهد

با یادگیری این مهارت فکری نه ‌تنها می‌توانیم مشکلات را حل کنیم، بلکه قادر خواهیم بود راه‌حل‌های جدید و خلاقانه‌ای برای حل مسائل به کار بگیریم. تفکر نقادانه به ما این فرصت را می‌دهد تا این راه‌حل‌ها را تجزیه و تحلیل کنیم و بر این اساس، آنها را اجرا کرده یا کنار بگذاریم.

برای تأمل در زندگی خودمان مهم است

بدون تفکر نقادانه، چگونه می‌توانیم زندگی معناداری داشته باشیم؟ ‌ما به این مهارت نیاز داریم تا خودمان را به دیگران معرفی کنیم و سبک زندگی و عقایدمان را تبیین کنیم. تفکر نقادانه، ابزارهایی برای ارزیابی زندگی‌مان ارائه می‌کند.

اساس علم و دموکراسی است

برای داشتن دموکراسی و اثبات حقایق علمی در جهان به تفکر انتقادی نیاز داریم. تئوری‌ها با کمک علم و دانش تأیید می‌شوند. برای اینکه یک جامعه عملکرد مثبت و موثری داشته باشد، شهروندان آن باید درستی و نادرستی عقاید و استدلال‌ها (با استفاده از تفکر نقادانه) را تشخیص دهند و بتوانند نظرات خود را بیان کنند.

اگر هنوز دوره معجزه تبسم را دریافت نکرده‌اید، روی معجزه تبسم کلیک کنید و رایگان دریافت کنید.

مزایای تفکر انتقادی چیست؟

ما می‌دانیم که تفکر نقادانه برای کل جامعه خوب است، اما مزایای تفکر نقادانه در سطح فردی چیست؟ چرا استفاده از تفکر نقادانه برای شخصیت ما مهم است؟

مزایای تفکر انتقادی چیست؟

در ادامه به معرفی مزایای تفکر انتقادی خواهیم پرداخت.

1. کلید موفقیت شغلی

تفکر نقادانه به بسیاری از افراد در حوزه کاری کمک می‌کند. این نوع تفکر نه فقط برای دانشمندان، بلکه وکلا، پزشکان، خبرنگاران، مهندسان، حسابداران و تحلیلگران و بسیاری از افراد دیگر مفید است. در واقع، همه باید در مشاغل خود از تفکر نقادانه استفاده‌ کنند.

علاوه بر این، به گفته مجمع جهانی اقتصاد، تفکر نقادانه، یکی از بهترین مهارت‌های موجود برای نیروی کار است، زیرا این امر به تجزیه و تحلیل اطلاعات، فکر کردن خارج از چارچوب، حل مشکلات و استفاده راه‌حل‌های نوآورانه و برنامه‌ریزی سیستماتیک کمک می‌کند.

2. تصمیم‌گیری بهتر

شکی نیست که متفکران انتقادی، بهترین انتخاب‌ها را دارند. تفکر نقادانه به ما کمک می‌کند تا در مسیر رسیدن به اهداف، به خوبی با مشکلات روزمره مقابله کنیم.

اغلب اوقات این روند فکری حتی به‌صورت ناخودآگاه انجام‌ می‌شود. این نوع تفکر به ما کمک می‌کند تا به‌طور مستقل فکر کرده و به تصمیمات خود بیشتر اعتماد کنیم.

3. شما را شادتر می‌کند

اگرچه این موضوع غالباً مورد توجه قرار نمی‌گیرد، ارتباط با خود، اندیشیدن به خود و پیدا کردن راه‌حل‌ها برای چالش‌های زندگی، شما را شادتر می‌کند. تفکر انتقادی می‌تواند به شما در شناخت بهتر خود کمک کند.

علاوه بر این، با استفاده از آن می‌توانید از هر نوع اعتقادات منفی یا محدودکننده خودداری کنید و بیشتر روی نقاط قوت خودتان تمرکز کنید. این توانایی می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشد.

4. نظراتی آگاهانه می‌دهید

امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که کمبود اطلاعات وجود ندارد اما همه این اطلاعات صحیح نیستند؛ به همین دلیل ما باید از مهارت‌های تفکر انتقادی خود استفاده کنیم و خودمان تصمیم بگیریم که چه چیزی درست است و کدام اطلاعات را پذیرفته و باور کنیم.

تفکر انتقادی به ما این امکان را می‌دهد تا اطمینان حاصل کنیم که نظرات ما مبتنی بر واقعیت‌ها است و به ما کمک می‌کند تا هرج و مرج و هیاهوی ذهنی را کاهش دهیم.

برای شناخت بیشتر از خودتان مقاله: خودشناسی چیست را بخوانید!

5. شهروندان بهتری به جامعه تحویل می‌دهید

یکی از الهام بخش‌ترین نقل قول‌ها درباره تفکر انتقادی توسط رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا به نام توماس جفرسون بیان شده است: «یک شهروند تحصیل‌کرده، ضرورتی برای بقای ما به‌‌عنوان انسان‌هایی آزاد است».
آنچه جفرسون در این کلام به آن اشاره دارد، این است که انسان‌های تحصیل‌کرده و با دانش، در زمینه‌های مختلف به دور از تعصبات کور و پذیرش بدون فکر، مسائل را با نگاه انتقادی به چالش می‌کشند؛ در نتیجه این به چالش کشیدن مسائل را می‌توان یکی از وظایف شهروند خوب تلقی کرد.

6. تفکر انتقادی، روابط را بهبود می‌بخشد

شاید فکر کنید فردی که چنین مهارتی را دارد ممکن است در روابط شما مشکلاتی ایجاد کند اما چنین چیزی واقعیت ندارد. یک متفکر به شما کمک می‌کند دیدگاه دیگران را بهتر بشناسید و نسبت به دیدگاه‌های مختلف با ذهنی باز فکر کنید.

7. حس کنجکاوی را برمی‌انگیزد

متفکران انتقادی دائماً درباره انواع چیزهای زندگی کنجکاو هستند و به طیف گسترده‌ای از حوزه‌ها علاقه دارند. تفکر انتقادی به‌ معنای دائماً سؤال کردن و میل به دانستن بیشتر درباره علت، چیستی، چرایی و هر چیز دیگری است که می‌تواند به آنها کمک کند تا یک مشکل یا مسئله را بهتر درک کنند.

افراد دارای تفکر نقادانه، از پذیرش بدون فکر و کور اطلاعات دریافتی دور هستند و همواره با کنجکاوی خود در تلاش هستند تا شخصاً پی به درستی مباحث ببرند.

8. تفکر انتقادی، خلاقیت را شکوفا می‌کند

متفکران انتقادی، افراد بسیار خلاقی نیز هستند و امکانات خود را بی‌حد و حصر می‌دانند. آنها دائماً به ‌دنبال این هستند که کارهای بیشتری انجام دهند. چنین ویژگی برای یک فرد فعال بسیار مهم است.
این افراد مهارت فکر کردن خارج از چارچوب را به‌خوبی بلدند.

9. مهارت‌های حل مسئله را بهبود می‌بخشد

کسانی که از مهارت‌های تفکر نقادانه برخوردار هستند مشکلات را به‌عنوان بخشی از زندگی طبیعی خود می‌دانند و تلاش می‌کنند که آن را حل کنند. این دسته از متفکران، صبور و متعهد به حل مسئله هستند. آلبرت انیشتین، یکی از بهترین نمونه‌های متفکران انتقادی می‌گوید:

اینطور نیست که من خیلی باهوش باشم. فقط من مدت زمان بیشتری با مشکلات کنار می‌آیم.

افراد دارای مهارت تفکری انتقادی به‌دلیل داشتن مهارت‌های حل مسئله در شغل خود و در حل بزرگ‌ترین مشکلات جهان بهتر عمل می‌کنند. آنها درست مانند انیشتین، به‌‌معنای واقعی کلمه این قدرت را دارند که جهان را دگرگون سازند.

10. فعالیتی برای ذهن

درست مانند عضلات، ذهن ما برای قوی شدن باید کار کند و به چالش کشیده شود. به جرأت می‌توان گفت که تفکر انتقادی تقریباً مانند یک فعالیت ذهنی است. تفکر نقادانه، توسعه بسیاری از مهارت‌های مهم مانند تفکر منطقی، تصمیم‌گیری و داشتن ذهنی باز را ممکن می‌سازد.

چگونه از تفکر انتقادی استفاده کنیم؟

اگر می‌خواهید از تفکر انتقادی استفاده کنید راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای توسعه مهارت‌های تفکر نقادانه استفاده کنید.

چگونه از تفکر انتقادی استفاده کنیم؟

در زیر، مراحلی را که می‌توانید برای تجزیه و تحلیل استدلال‌ها، ارزیابی شواهد و تمایز بین واقعیت و ایده به کار ببرید، شرح داده‌ایم. اگرچه نحوه تفکر انتقادی بین افراد متفاوت است، اما شما می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید و از تفکر نقادانه به بهترین نحو استفاده کنید:

1. مشکل را شناسایی کنید.

هنگام مواجهه با یک اتفاق یا مشکل، علت آن را مشخص کنید.

2. استدلال‌ها را تجزیه و تحلیل کنید.

معمولاً چندین روش برای استدلال وجود دارد. بنابراین مهم است که بفهمید چه کسی و در چه موقعیتی استدلال را مطرح کرده است. علاوه بر این، باید بفهمید این استدلال چقدر معتبر است.

3. واقعیت‌ها را کشف کنید.

جدا کردن حقایق از باورها و عقاید و ارزیابی نحوه ارائه شواهد، ضروری است.

4. تعصبات خود را به چالش بکشید.

از خود بپرسید که چرا به یک مسئله خاص اعتقاد دارید و اینکه آیا تعصب، اشتباهات و سو گیری بر تفکر شما اثر گذاشته است یا خیر.

5. درباره اهمیت آن فکر کنید.

این احتمال وجود دارد که هر فردی برای استدلال خود شواهدی داشته باشد. تصمیم‌گیری درباره اینکه کدام اطلاعات مهم‌تر و معتبر است به تصمیم‌گیری درباره اهمیت هر یک از استدلال‌ها و فرضیات کمک می‌کند.

6. نتیجه‌گیری کنید.

با استفاده از مراحل مختلف تفکر انتقادی می‌توانید تصمیم بگیرید کدام گزینه یا استدلال (در صورت وجود) از همه دقیق‌تر و درست‌تر است. علاوه بر این، شما می‌توانید نقاط قوت و ضعف همه گزینه‌ها را بسنجید.

با شناسایی مسائل و طی کردن مراحلی که در بالا به آن اشاره شد و تمرین هر روزه آن می‌توانید این مهارت را تقویت کنید و تصمیمات و انتخاب‌های بهتری داشته باشید. در نهایت، با توسعه مهارت تفکر انتقادی می‌توانید تأثیر آن بر کسب و کار، روابط، شغل و همچنین زندگی خود را مشاهده کنید.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید، تفکر انتقادی مهارت ارزشمندی است که به ما در تصمیم‌گیری‌ها و قضاوت‌های بهتر کمک می‌کند.

قضاوت‌ها و تصمیم‌های ما همه جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر قرار داده و بر روابط، شغل و کسب و کار ما اثر مثبت و منفی می‌گذارند. مهارت تفکر نقادانه به داشتن ذهنی بازتر و پذیرش دیدگاه‌های دیگران و اتخاذ رویکردی منطقی در تصمیم‌گیری کمک می‌کند.

همه ما باید بر برخی از مسائل فکری غلبه کنیم تا بتوانیم انتقادی و خلاقانه فکر کنیم. خوشبختانه، روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم این کار را انجام دهیم و در این پست نیز به آنها اشاره کردیم. اگر می‌خواهید مهارت‌های تفکر انتقادی را یاد بگیرید می‌توانید در یک دوره تفکر منطقی و انتقادی نیز شرکت کنید.

منبع:

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link