5 راز شاد زیستن که باید بدانید!

5 راز شاد زیستن که باید بدانید!
5/5
فهرست عناوین این مقاله
0
(0)

برای یافتن راز شادی در زندگی، ضروری است که شما ذهن خود را از افکار منفی دور کنید و به افکار مثبت روی آورید. هنگامی که مغز و بدن شما چراغ قرمز می‌دهند و به شما می‌گویند که “کافی است و توقف کن”، چگونه بعضی افراد به تلاش کردن ادامه می‌دهند؟ پاکسازی ذهن از افکار منفی و ناخواسته، مسیری چند مرحله‌ای است که آن را می‌توان به عنوان راز شاد زیستن در نظر گرفت.

پاکسازی ذهن به شما کمک می‌کند تا ذهنی سالم و فعال داشته باشید و بر اهداف خود بهتر تمرکز کنید. در این مطلب قصد داریم در خصوص انواع، فواید و شیوه‌ی پاکسازی ذهن و هم‌چنین چند راز شادی در زندگی که با پاکسازی ذهن به دست می‌آیند صحبت کنیم.

انواع پاکسازی ذهن

راه‌های متعددی برای بیرون کردن اطلاعات غیرمرتبط از حافظه‌ی فعال وجود دارند. سه نوع پاکسازی ذهن وجود دارند:

  1. جایگزینی: خاطره‌ی بد را با چیز دیگری جایگزین کنید.
  2. پاکسازی هدفمند: راه دیگر آن است که درست اطلاعاتی را که قصد حذف آن‌ها را دارید هدف بگیرید و از آن‌ها دوری کنید.
  3. پاکسازی کلی: با کمک مدیتیشن ذهن‌آگاهی به راحتی به این نوع پاکسازی دست خواهید یافت.

برای پیدا کردن راز شادی در زندگی می‌توانید دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی را تهیه کنید.

فواید پاکسازی ذهن

پاکسازی ذهن به کمک تمرین ساده‌ی تنفس ذهن‌آگاهانه یا مدیتیشن بسیاری فواید را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

فواید پاکسازی ذهن

• کاهش هورمون استرس به نام کورتیزول.
• کاهش سطح قند خون.
• پایداری متابولیسم.
• ارتقای هر دو حافظه‌ی بلندمدت و کوتاه‌مدت.
• مدیریت استرس.

برای مطالعه بیشتر مقاله: هورمون شادی چیست را مطالعه کنید.

چگونه پاکسازی ذهن انجام دهیم؟

در این بخش به راه‌هایی جهت پاکسازی ذهن از درد، افکار منفی، اضطراب، نشخوار ذهنی و خودتخریبی اشاره خواهیم کرد:

1.حواس‌پرتی

ذهن در هر زمان تنها قادر به تفکر در مورد یک موضوع واحد است. هنگامی که بر یک چیز تمرکز می‌کنید، شما به صورت گریزناپذیری به طور موازی مشغول به نادیده گرفتن سایر چیزها هستید.

محققان نشان دادند که چگونه مغز با تغییر فعالیت همزمان موج‌های مغزی بین نواحی مختلف مغز به بهترین حد از بی‌توجهی دست پیدا می‌کند. محققان امید دارند که با کنترل “قدرت نادیده انگاشتن”، افرادی که درد مزمن را تحمل می‌کنند قادر خواهند بود از این ابزار شناختی جهت کاهش دردشان استفاده کنند.

اگر خود را در حال وسواس یا نشخوار فکری یافتید، به یاد داشته باشید که حواس‌پرتی یک راه مؤثر برای تغییر همزمانی موج‌های مغزی شما می‌باشد و به شما قدرت نادیده گرفتن در هنگام نیاز را می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله قانون جذب چیست را بخوانید.

2.ذهن‌آگاهی

مکانیسم تمرین ذهن‌آگاهی به این صورت است که توجه را از یک هدف دور کرده به سمتی دیگر جهت می‌دهد. این گونه ذهن‌آگاهی به عنوان یک راز شاد زیستن، به افراد کمک می‌کند تا افکار افسرده‌کننده را از خود دور کنند.

تمرین ذهن‌آگاهی برای شاد زیستن

درمان ذهن‌آگاهی می‌تواند به اندازه‌ی درمان رفتاری شناختی CBT برای بیماران درگیر با افسردگی و اضطراب مثمر ثمر واقع شود.

3.کمک خواستن از دیگران

از همکار، رئیس، دوست یا متخصصین روانشناسی درخواست کمک کنید. با خودتان و دیگران در این مورد که در حال تجربه‌ی چه چیزی هستید صادق باشید. اگر احساس می‌کنید که غرق شده‌اید یا آنکه دارای فرسودگی روانی هستید، احساساتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

آگاه شدن از احساسات و به زبان آوردن آنها تنش ذهنی را کاهش خواهد داد. مشورت کردن، شما را با دیدگاه‌های جدید در مورد یک مشکل آشنا می‌کند و ذهن شما را روشن می‌سازد.

البته ذکر این نکته لازم است که هنگام مشورت کردن با دیگران، توجه داشته باشید با افرادی صحبت کنید که با شما همدلی می‌کنند نه همدردی یا دلسوزی، چرا که همدردی یا دلسوزی کمکی به شما نمی‌کند.

مطالعه بیشتر: شکرگزاری چیست؟ فواید معجزه شکرگزاری در زندگی

4.یادداشت کنید

هنگامی که ذهن شما مملو از افکار استرس‌زا می‌باشد، دسته‌بندی آنها جهت یافتن بزرگترین عامل استرس سخت است. نوشتن افکار روی کاغذ، توضیح دادن آن‌ها را راحت‌تر می‌سازد. به قلم درآوردن افکار را می‌توانید به عنوان یک راز شاد زیستن در نظر بگیرید و در عمل به آن تداوم ببخشید.

روخوانی کردن افکار پس از نوشتن آنها می‌تواند به مشکلات شما الگویی واضح ببخشد. پس از نوشتن مشکلاتتان، شما آن‌ها را وارد خودآگاه خود می‌کنید لذا می‌توانید رسیدگی به آنها را آغاز کنید.

در هنگام نوشتن افکار خود به نکات زیر توجه کنید:

• در نوشتن پایدار باشید.
• هر آنچه به ذهنتان می‌آید را یادداشت کنید.
• دفتر خود را همیشه همراه داشته باشید.
• به متون گذشته‌ی خود بازگردید و در کنارشان یادداشت کنید که از آن زمان تا به حال چه تغییراتی رخ داده‌اند.

برای حس شادی بیشتر در زندگی محصول رایگان معجزه تبسم را تهیه کنید.

5. سرکوب و جایگزینی

وجود چیزی به نام فراموشی هرگز ثابت نشده است و ما تنها می‌دانیم بعضی چیزها هنگامی که به آنها نیاز داریم، به ذهن ما خطور نمی‌کنند. دو مکانیسم مجزا که منجر به فراموشی می‌شوند وجود دارند: یکی از آنها با خاموش کردن سیستم یادآوری و دیگری با تسهیل سیستم یادآوری جهت مشغول کردن آگاهی با یک خاطره‌ی جایگزین.

با وجود اینکه راه‌های استفاده از “سرکوب” و “جایگزینی” به میزان برابر در فراموشی خاطرات ناخواسته و ناگوار مؤثراند، محققان متوجه شدند که این دو عمل دو مدار عصبی متفاوت را فعال می‌کنند.

اگر “سرکوب کردن” برای شما مفید واقع نشود، احتمالا در راستای به کارگیری روش “جایگزینی” تلاش خواهید نمود. به این صورت که از قدرت ذهن خود استفاده خواهید کرد و تظاهر خواهید کرد که در مکانی دیگر قرار دارید و در حال تجربه‌ی چیز دیگری هستید.

دفعه‌ی بعد که نیاز به پاکسازی ذهنتان پیدا کردید، به یاد آورید که جایگزینی و سرکوب به عنوان دو راز شاد زیستن می‌توانند به شما در فراموش کردن خاطرات ناگوار کمک کنند.

برای آموزش قانون هواپونوپونو حتما مقاله هواپونوپونو چیست را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

هنگامی که غرق در افکار خود هستیم، احتمال اینکه به اطراف خود با دیدگاه مثبت نگاه کنیم کاهش می‌یابد. پاکسازی ذهن به ما در فرآیند رهایی از افکار منفی در راستای تجربه‌ی یک زندگی شاد کمک بسیار می‌کند.

البته در نظر داشته باشید که تحقیقات اخیر پیشنهاد می‌کنند که افکار منفی، در صورتی که به شکل استراتژیک دنبال شوند، به عنوان یک راز شاد زیستن دارای نقش مهمی هستند.

از آنجایی که اطلاعات منفی منجر به افزایش فعالیت ناحیه‌ای از مغز که وظیفه‌ی پردازش اطلاعات انتقادی را بر عهده دارد می‌گردد، عملکردهای ما توسط اخبار، تجارب و اطلاعات منفی قوی‌تر می‌گردند.

در مطلب فوق در این خصوص صحبت کردیم که چگونه پاکسازی ذهن به شما در داشتن ذهنی آگاه نسبت به افکارتان و به دنبال آن ایجاد تغییر در جهت ارتقای سلامت روانتان کمک خواهد کرد.

در واقع می‌توان گفت راز شاد زیستن و رشد کردن در داشتن سلامت روان می‌باشد. در صورتی که با مطالعه‌ی مطلب فوق پرسشی به ذهن شما خطور کرده است، می‌توانید آن را در قسمت کامنت‌ها مطرح کنید.

منابع
https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-athletes-way/201504/5-neuroscience-based-ways-clear-your-mind.
https://www.betterup.com/blog/how-to-clear-your-mind.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4378864/.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link