همه چیز در مورد سلامت روان که باید بدانید!

سلامت روان چیست؟ ویژگی های روان سالم
0
(0)

بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، برخورداری از سلامت روان عبارت است از:

وضعیتی که فرد در یک رفاه نسبی به سر می‌برد و می‌تواند توانمندی‌های خود را بشناسد. انسان دارای روان سالم، می‌تواند با اتفاقات و استرس های زندگی به‌راحتی سازگار شود. همچنین، می‌تواند به نحوی اثربخش کار کند و برای اجتماع خود فردی مفید باشد.

پیش از این پاسخ به سؤال سلامت روان چیست؟ تعریفی بود که یک حالت فقدان بیماری را عنوان می‌کرد. این تعریف قدیمی، نگرانی‌های متعددی را برای ما به وجود می‌آورد. با این تعریف زمانی که می‌خواهیم احساسات و عملکرد مثبت را به‌عنوان یک عامل مهم برای داشتن روان سالم شناسایی کنیم، سوءتفاهم‌های بالقوه‌ای به وجود می‌آید. در نظر گرفتن بهزیستی روانی به‌عنوان یک جنبه کلیدی از سلامت روان در تعریف امروزی اهمیت بسیار بالایی دارد.

بهزیستی روانی حالتی است که فرد با بسیاری از موقعیت‌های چالش‌برانگیز زندگی کنار می‌آید. افرادی که از سلامت روانی نسبتا خوبی برخوردارند ممکن است در بیشتر موارد، غمگین، عصبانی یا ناراضی باشند. اما همه اینها بخشی از زندگی کامل یک انسان است.

با این ‌وجود، تصور بسیاری افراد از سلامت روان اغلب یک عاطفه کاملاً مثبت است که با احساس شادی و تسلط بر محیط مشخص می‌شود. در این مقاله از سایت راز چهار فصل قصد داریم بفهمیم سلامت روان چیست؟ و در ادامه به بررسی مفاهیم مرتبط با آن بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با سلامت روان و ویژگی‌های روان سالم با ما همراه باشید.

مفاهیم مورد استفاده در سلامت روان

مفاهیم مورد استفاده در مقالات مرتبط با سازمان بهداشت جهانی WHO، داشتن روان سالم را در دو جنبه کلیدی احساسات مثبت و عملکرد مثبت دسته‌بندی می‌کند. اما سه مؤلفه اساسی سلامت روان عبارت است از:

 1. بهزیستی عاطفی: این مؤلفه شامل شادی و علاقه و رضایت از زندگی است.
 2. بهزیستی روانی: مؤلفه بهزیستی روان‌شناختی شامل دوست داشتن شخصیت خود، موفق بودن در مدیریت مسئولیت‌های زندگی روزمره، برقراری تعامل بهینه با دیگران و رضایت از زندگی شخصی است.
 3. رفاه اجتماعی: مؤلفه بهزیستی اجتماعی در واقع، به عملکرد مثبت در جامعه اشاره دارد و شامل ادای سهم اجتماعی برای کمک به جامعه، ادغام اجتماعی و احساس اینکه فرد بخشی از یک جامعه است، اعتقاد به اینکه جامعه در حال تبدیل‌شدن به مکان بهتری برای زندگی است (شکوفایی اجتماعی) و داشتن معنایی برای زندگی در جامعه (انسجام اجتماعی) است.

مفاهیم مورد استفاده در سلامت روان

با این حال، داشتن چنین تعریفی از سلامت روان، تحت‌تأثیر سنت‌های لذت‌گرا است که از احساسات مثبت و برتری در عملکرد حمایت می‌کنند. یکی دیگر از تحقیقات انجام شده در زمینه سلامت روان، آن را به 3 حیطه تقسیم می‌کند. خودشکوفایی، به این معنی که افراد قادر به بهره‌برداری کامل از استعدادها و پتانسیل‌های خود هستند. احساس تسلط بر محیط و احساس استقلال؛ بر اساس این تعریف توانایی شناسایی، مقابله و حل مشکلات از دیگر موارد مهم سلامت روانی است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر دوره رایگان معجزه تبسم را تهیه کنید!

اهمیت ارزش‌های فرهنگی در بررسی سلامت روان

با وجود تعریف‌های متعددی که از سلامت روان وجود دارد، این مفاهیم در هر فرهنگی دارای ارزش و معنای متفاوتی است. به عنوان مثال، برای یک فرد که در آمریکا زندگی می‌کند، تصور اینکه یک انسان در خاورمیانه از نظر روانی سالم باشد، احساس شادی و تسلط بر محیط را تجربه کند و زندگی‌اش نیز توسط تروریست‌ها مورد تهدید قرار بگیرد، دشوار است.

به این ترتیب، مفهوم سلامت روان به وضوح تحت‌تأثیر فرهنگی است که آن را تعریف می کند. با این حال، در این حوزه عقل سلیم باید غالب باشد. به این معنی که ممکن است عناصر خاصی شناسایی شود که دارای اهمیت جهانی برای سلامت روانی هستند. به عنوان مثال، علی‌رغم تفاوت‌های فرهنگی در عادات غذایی، اذعان به اهمیت مصرف ویتامین‌ها و چهار گروه اصلی غذایی، موضوعی پذیرفته شده در کل جهان است.

با توجه به این واقعیت که تفاوت‌های موجود بین کشورهای مختلف در ارزش‌ها، فرهنگ‌ها و زمینه‌های اجتماعی ممکن است مانع از دستیابی به یک توافق نظر عمومی در مورد این سلامت شود. هدف ما این است که یک تعریف جامع از سلامت روانی ارائه دهیم و تا حد ممکن از اظهارات محدودکننده و فرهنگ‌گرا اجتناب کنیم.

برای سلامت روان در زندگی پیشنهاد می کنیم در دوره پاکسازی کوانتومی مقدماتی شرکت کنید.

ویژگی‌های سلامت روان چیست؟

سلامت روان یک حالت پویا و حفظ تعادل درونی است که افراد را قادر می‌سازد از توانایی‌های خود در هماهنگی با ارزش‌های جهانی جامعه استفاده کنند.

ویژگی‌های سلامت روان چیست؟

 

مؤلفه‌های مهم این سلامت که به درجات مختلف به حفظ تعادل درونی کمک می کند عبارت است از:

 • مهارت‌های شناختی و اجتماعی پایه.
 • توانایی تشخیص مسائل.
 • بیان و تنظیم احساسات خود و همچنین همدردی با دیگران.
 • انعطاف‌پذیری و توانایی مقابله با رویدادهای نامطلوب زندگی و عملکرد در نقش‌های اجتماعی.
 • داشتن رابطه هماهنگ بین بدن و ذهن.

با توجه ‌به استفاده از عبارت این سلامت در شرایط خاص سیاسی و اجتماعی، ضروری است که توضیحات کوتاهی در رابطه با «ارزش‌های جهانی» در این قسمت بدهیم. ارزش‌های جهانی عبارت‌اند از:

 • احترام و مراقبت از خود و سایر موجودات زنده.
 • به رسمیت شناختن ارتباط بین افراد.
 • احترام به محیط‌ زیست.
 • احترام به آزادی خود و دیگران.

برای مطالعه بیشتر مقاله: قانون جذب چیست را مطالعه کنید.

مفهوم «داشتن روان پویا و حفظ تعادل درونی» به معنای انعکاس این واقعیت است که فرد در دوره‌های مختلف زندگی نیازمند به دست آوردن تعادل است به عنوان مثال، بحران‌های نوجوانی، ازدواج، پدر یا مادر شدن و بازنشستگی نمونه‌هایی از این دوره‌های رشدی زندگی است که نیازمند جست‌وجوی فعال برای به‌دست‌آوردن تعادل می باشد.

مفهوم تعادل ذهنی این واقعیت را در برمی‌گیرد که افرادی که از نظر روانی سالم هستند احساسات انسانی را در حد مناسبی تجربه می‌کنند. احساساتی مانند، ترس، خشم، غم و اندوه در همه انسان‌ها وجود دارد. این افراد این قابلیت را دارند که در موقعیت‌های خاص و دشوار پویایی و تعادل درونی خود را از دست ندهند.

جمع‌بندی

مؤلفه‌هایی که در پاسخ به سؤال سلامت روان چیست؟ در این مقاله ارائه شد، نه تمام ویژگی‌ها، بلکه جنبه های مهم سلامت روان را به ما نشان می‌دهند. در واقع، این تعاریف ممکن است به درجات متفاوتی در وضعیت تعادل نقش داشته باشند. به نحوی که عملکردهای کاملاً توسعه ‌یافته ممکن است اختلال در جنبه دیگری از عملکرد ذهنی را جبران کند.

به عنوان مثال، یک فرد بسیار همدل که علاقه زیادی به‌ خود افشایی متقابل دارد، ممکن است درجات متوسطی از اختلالات شناختی را جبران کند (خود افشایی نوعی فرایند ارتباطی است که فرد اطلاعاتی از خودش را به دیگری بازگو می‌کند). او می‌تواند همچنان تعادل رضایت‌بخشی در زندگی داشته باشد و اهداف خود را دنبال کند. با توجه به توضیحات ارائه شده در این مقاله، مهارت‌های شناختی و اجتماعی پایه به عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم این سلامت است. این مهارت‌ها در پرتو تأثیری که در تمام جنبه‌های زندگی دارد در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید سؤالات خود را در زمینه سلامت روان و ویژگی‌های آن در قسمت کامنت مطرح کنید.

منبع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4471980/

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link