زلزله !پیام مهمی که هر زلزله برای ما دارد چیست؟

زلزله !پیام مهمی که هر زلزله برای ما دارد چیست؟
5/5
فهرست عناوین این مقاله
0
(0)
بلاهایی مانند زلزله، برای همه ما درد آور و جانسوز هستند اما اگر نگاه معنوی را چاشنی این بلای طبیعی بکنیم، خواهیم دید که می توان نعمت های بسیاری از این بلا استخراج نموده و پیام بسیار مهم خداوند را درک کنیم و این باعث رشد معنوی و مادی امروز ما می شود و یعنی به این درک برسیم که باید بگونه ای زندگی کنیم که هر لحظه آماده رفتن باشیم و جالب است که با این نگرش هم دنیای آبادتری خواهیم داشت و هم آخرتی آبادتر
 
سلام به شما عزیزان شب گذشته در غرب کشور ما زلزله ای رخ داد که بر اثر آن بسیاری از افراد جان خود را از دست دادند و هزاران نفر نیز مصدوم شدند. به همه مردم سرزمینم علی الخصوص مردم غرب کشورم تسلیت عرض کرده و برای آنها از خداوند صبر و آرامش را طلب میکنم. زلزله یک تلنگر است و از آن واقعه و خبر عظیم خبر میدهد. با توجه به آیات شماره 1 و 2 سوره واقعه، إِذَا وَقَعَتِ الْوَاقِعَةُ، لَيْسَ لِوَقْعَتِهَا كَاذِبَةٌ هنگامی که واقعه عظیم برپا شود، هیچکس نمیتواند آن را انکار کند. پس حتما آن واقعه رخ خواهد داد و به هیچ عنوان دروغ نیست.
وقتی به ابعاد زمانی خلقت این هستی مینگریم، زمان باقی مانده ما به قیامت شاید ساعتی دیگر باشد، به چشم به هم زدنی آن اتفاق عظیم می افتد. اگر زلزله را از دو دیدگاه مادی و معنوی مشاهده کنیم یک پیامی برای ما دارد این که با خودمان چند چند هستیم، چه میزان بدهی داریم و چقدر دل های دیگران را شکسته ایم که باید آنها را جبران کنیم و چه کاری برای خودمان انجام داده ایم. زلزله حدیث حَاسِبُوا أَنْفُسَکُمْ قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا را به ما گزارش میدهد و میگوید قیامت در راه است و این نعمتی است که ما زلزله دریافت میکنیم.
خداوند در آیات سوره زلزال می فرماید: إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا آنگاه که زمین به سخت ترین لرزه هایش لرزانده شود، وَ أَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا و زمین بارهای سنگینش را بیرون ریزد وَ قَالَ الْإِنْسَانُ مَا لَهَا و انسان بگوید چه خبر شده است يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا در آن روز زمین خبرهای خود را بازگو میکند که خبر همان وعده الهی است. فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ، وَ مَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ هر كس به مقدار ذره‌اى كار نيك كرده باشد همان را ببيند. و هركس هم وزن ذره‌اى كار بد كرده باشد آن را ببيند.
در روز قیامت به اعمال همه انسانها رسیدگی خواهد شد پس باید مراقب اعمالمان باشیم. زلزله به نوعی تلنگر بزرگی از جانب خداوند است. ما باید یک اقدامی انجام دهیم و طبق حدیث پیامبر اکرم (ص) که میفرمایند: حاسِبوا أنْفُسَكُم قَبلَ أنْ تُحاسَبوا  اعمالمان را قبل از آن که مورد حساب قرار گیرند، محاسبه کنیم و قیامتی در وجودمان به پا کنیم و تمام آنچه که بر پایه هوای نفس ساخته ایم را از بین ببریم و مجددا عمارتی نو بر پایه عشق در درونمان ایجاد کنیم.
زلزله یک فرصت و نگرشی است که میتوانیم از این اتفاق احساس نگرانی کنیم ولی این بلا یک خبر خوبی برای ما دارد، این که قیامتی برپا خواهد شد که باعث جاودانگی ما میشود. همواره نگران مرگمان هستیم و حقیقا خواهیم مرد. اما این یک دروغ است که ما با مرگ تمام میشویم. این اولین دروغی بود که شیطان به پدرمان حضرت آدم گفت که با خوردن میوه درخت جاودانگی، جاودان خواهی ماند. ما با مرگ از این دنیای فانی به دنیای دیگر که در آن جاودانه زندگی خواهیم کرد، رجعت میکنیم.
این زلزله بیانگر این است که زلزله عظیم یعنی قیامت در راه است. با پس لرزه های زلزله رعب و وحشت میگیریم همانند روزی که قیامت برپا میشود. در آن روز حتی مادر، بچه شیرخواره اش را از وحشت رها میکند. قیامت میتواند همین امروز باشد و این پیام خداوند برای همه افراد است که میخواهید چه کاری انجام دهید، آیا آماده هستید به آن دنیا بروید؟ در سوره واقعه افراد به 3 دسته تقسیم میشوند اصحاب یمین، اصحاب شمال و وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ أُولَئِكَ الْمُقَرَّبُونَ یعنی کسانی که در کارهای خیر سبقت گرفته اند و جزو مقربین درگاه خداوند هستند. اگر ما نتوانسته ایم جزو مقربین درگاه الهی باشیم پس حتما تلاشی کنیم تا جزو اصحاب یمین قرار بگیریم.
زلزله یادآور روز قیامت است اما بسیاری از افراد آن را قبول نمیکنند و در کل خدا، هستی،  قیامت و معاد را انکار می کنند. خداوند در آیات الهی و کتاب های آسمانی به ما قیامت و معاد را یادآوری کرده است. بارها چندین زلزله مهیب در کشورمان رخ داده است و حقیقتا آن زلزله بزرگ در راه است و باید بترسیم تا بتوانیم کارهایمان را درست انجام دهیم یعنی یک ذره هم نباید کار بدی کنیم و همیشه به سمت کار خیر حرکت کرده تا با توجه به آیه 7 سوره زلزال فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ  به آرامش برسیم.
خداوند در آیه 156 سوره بقره میفرماید: الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ آنها که هر گاه مصیبتی به ایشان می‌رسد، می‌گویند: ما از آنِ خدائیم؛ و به سوی او بازمی‌گردیم در حادثه زلزله این آیه را در نظر بگیریم و در مقابل مصیبتی که در هر جای دنیا اتفاق می افتد آن مصیبت را برای خودمان بدانیم و بگویم إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ ما همه از خداییم و به سوی او باز میگردیم. ما با خواندن این آیه به آرامش خواهیم رسید.
اگر دچار رعب و وحشت از زلزله شده ایم نمازی بخوانیم و سوره واقعه را قرائت کنیم. ما باید اعمالمان را مورد محاسبه قرار دهیم. کتاب اعمالمان را بخوانیم و با دقت به آن نگاه کنیم. خداوند از ما خواسته است که این کتاب را بنویسیم و هر شب نوشته هایمان را پاک کرده و طلب بخشش کنیم. خداوند فرصت استغفار را به ما داده است و ما از تمام گناهان جمعی سرزمینمان استغفار میکنیم. سعی کنیم ذکر اَسْتَغْفِرُ اللّهَ رَبِّی وَ اَتُوبُ اِلَیهِ را بر زبان و دلمان جاری کنیم.
امام حسن عسگری (ع) میفرماید: خداوند هیچ بلایی را فرو نمیفرستد مگر آن که آن بلا را در هاله ای از نعمت بفرستد. نعمتی که میتوانیم از این زلزله برداشت کنیم این است که به فکر قیامت باشیم و بدانیم آن إِذَا وَقَعَتِ الْوَاقِعَةُ، حتما رخ خواهد داد. وقتی ما قیامت و اعمال خودمان را بررسی میکنیم مطمئن خواهیم شد زمانی که قیامت مان را به بهترین شکل میسازیم دنیای ما نیز آباد میشود و این کلام امیر المومنین علی (ع) است که میفرماید: اگر میخواهید رابطه شما با دیگران خوب شود، رابطه خودتان را با خدا اصلاح کنید.
 وقتی با خداوند ارتباط خوبی برقرار کنیم، دیگران مجذوب ما میشوند همانطور که اگر میخواهیم ظاهر ما جذاب و زیبا شود باید باطنمان را پاکسازی کنیم. این جملات نسبت به هم متناقض هستند و فرمول های موفقیت محسوب میشوند. امیرالمومنین خطاب به ما میگوید اگر میخواهید دنیای شما آباد شود، آخرتتان را آباد کنید. پس برای ایجاد دنیایی عالی و فراهم شدن تمام امکانات مادی در زندگی باید آخرتمان را آباد کنیم. وقتی به فکر آخرت باشیم خداوندی که هو الرزاق است، وَ فی السَّماءِ رِزقُکُم  خدایی که روزی ما را از آسمان میفرستد، دنیا و آخرت ما را پر از فراوانی، نعمت، ثروت و سلامتی میکند.
زلزله ای را در وجودمان پدیدار کنیم و بدانیم که زلزله بهترین پیام برای ما می باشد و احساس ترسی برای ما به همراه دارد که این ترس به جهت این که ما را برای آخرت آماده میکند عالی است. در غیر این صورت این ترس به تنهایی یک نوع ارتعاش منفی می باشد که باعث میشود ارتعاش جمعی ترس در سرزمینمان افزایش پیدا کند و پس لرزه های زلزله بیشتر شود.
 وقتی تمامی مردم به زلزله و ترس از آن فکر میکنند این ارتعاش باعث میشود، کسلی حرکت کرده و زمین لرزه اتفاق بیفتد چون خود ما مشاهده گر و ناظر کوانتومی در این جهان هستیم و میتوانیم به واسطه نگرش ترسمان از زلزله، آن را خلق کنیم. ما باید بتوانیم بعد از وقوع زلزله آرامش را در وجودمان ایجاد کنیم. خداوند در آیه 28 سوره رعد میفرماید: الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ آنها کسانی هستند که ایمان آورده‌اند، و دلهایشان به یاد خدا آرام است؛ آگاه باشید، تنها با یاد خدا دلها آرامش می‌یابد. پس باید أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ  وجود مان را فعال کنیم زیرا فقط باید خدا به آرامش عالی دست پیدا میکنیم.
برای کسانی که بر اثر زلزله از این دنیا رفته اند فاتحه ای بخوانیم و برای تمام کسانی که از زلزله دچار آسیب های مختلفی شده اند دعا کنیم زیرا ما با دعا کردن و انرژی دادن به آنها کمکشان خواهیم کرد تا بتوانند مصیبت های این حادثه را تحمل کنند. امیدواریم با این زلزله خداوند در زندگی آنها تحول بزرگی ایجاد کند و این اتفاق، به نقطه عطفی در زندگی آنها تبدیل شود تا بهترین اتفاقات برایشان رخ دهد.
ما باید این حادثه را جدی بگیریم و بدانیم این جهان خدایی دارد که بعد از زلزله و آن قیام واقعه بزرگ ما را به یک جهان برتر خواهد برد و به ما این گزارش را داده است که آخرت تان را آباد کنید تا دنیای شما نیز آباد شود و جزو کسانی باشید که وقتی قیامتی برپا شد و فرشته مرگ به سراغتان آمد، آمادگی کافی را داشته باشید. برای شما در این لحظه دعا میکنم شاد و پرانرژی باشید خدانگهدار. 
مشاهده ویدئو های بیشتر

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link