هوالمعین

چگونه میتوان حال بد اطرافیان را به خوبی تغییر داد؟

سلام به دل‌های پاک شما عزیزان

در طبیعتی بسیار زیبا هستم و ان شاء‌الله بتوانم پیامی را به شما بدهم و از خداوند می‌خواهم بر زبانم جاری شود و بتوانم این حس خوب را به شما انتقال دهم. یکی از کلیپ­های یک دقیقه‌ای من در اینستاگرام این موضوع بود که بعد متوجه شدم در آن‌جا نتوانستم به طور کامل به آن بپردازم. دوست داشتم آن را در یک کلیپ بلند به شما بگویم.

چگونه دلداری بدهیم؟

اگر دیدید یکی از دوستان شما غمگین است، ناراحت است، حالش بد است، چه می‌کنید؟ عموما به او می‌گوییم: «چی شده؟ کشتی‌هات غرق شده؟» این کار به شدت اشتباه است! چرا؟ برای این که وقتی به دوست عزیزی می‌رسیم و همچین چیزی را می‌گوییم، در حقیقت مهر تاییدی بر این که اوضاع تو خراب است، بر او می‌زنیم. یعنی ما فهمیدیم که او حالش بد است، و بنابراین می‌گوییم: «چی شده؟ چرا این طوری شدی؟» بعد او هم‌ با خود می‌گوید: «ببین چه قدر اوضاع من خراب است که او هم متوجه شده است!» اما در درون، حال او خوب نمی‌شود.

ما می‌خواهیم از این به بعد کاری جدیدی را انجام بدهیم. هر وقت با عزیزی، آشنایی، اقوامی، هر کسی روبرو شدید و دیدید که او حال خوبی ندارد؛ به جای این که با او احوال پرسی کنید و بپرسید که درد تو چیست، او را برای بیرون بردن از غم و درد، به سمت شور و انرژی و شادی ببرید. مطمئنا این دوست عزیز خاطره‌هایی دارد، چیزهایی در زندگی دارد که با یادآوری آن، حال دلش خوب می‌شود. یک جاهایی شاید یک خاطره مشترک خنده‌دار با هم داشته باشید. مثلا می‌توانید بگویید: «یادت هست رفته بودیم فلان دریاچه؟ یادت هست کنار رودخانه؟ چه قدر خوش گذشت!»

از بسته انرژی مثبت کمک بگیرید

یک خاطره خوب، می‌تواند حالش را عوض کند. هر خاطره خوب یک بسته انرژی مثبت از گذشته است. وقتی آن عزیز وقتی در جاهایی از زندگی‌اش خوب بوده، خوب درخشیده، کار خیری کرده، یا هر چیز خوب دیگری، این یک بسته انرژی مثبت است که می‌تواند ناراحتی الانش را پاکسازی کند. ما باید به جای این که بازتاب غمش باشیم و بگوییم حالت چه قدر خراب است، باید از آن شرایط او را خارج کنیم.

با من همراه باشید، آسمان را نگاه کنید، پرنده‌ها را ببینید. این پرنده‌های زیبا چه پیام‌های زیبایی می‌توانند برای ما داشته باشند؟ وقتی شما زیبایی را می‌بینید، در درون شما جلوه‌گر می‌شود، و ارتعاش‌تان بهتر می‌شود. اگر شما غم و اندوه را دیدید، باید آن را فریاد بزنید؟ باید به خودش و همه بگوییم که چه قدر اوضاع خرابی دارد؟ نه اتفاقا! باید یک صحنه‌هایی از چنین پرنده‌های زیبایی را، پرواز پرنده‌های زیبای زندگی را، پیدا کنیم و به او نشان بدهیم. وقتی به او نشان دهیم، او از وجود خودش پرواز می‌کند و به بالا می‌رود. از گل و لای مشکلات پر می‌زند و به نوعی پرواز می‌کند.

از این به بعد اگر دیدیم که حال عزیزی، دوستی، نازنینی خوب نیست، به جای آن که بیانش کنیم، و بیشترش کنیم و بدتر حالش را بد کنیم، سعی ‌کنیم با یک تکانه، با یک مومنتومی که در او ایجاد می‌کنیم، حالش را دگرگون کرده، شادش کنیم. این شادی باعث می‌شود حالش خوب شود. وقتی توانستید او را شاد کنید، بزرگترین کار دنیا را کرده‌اید. چون حال یک انسان را خوب کرده‌اید. به نوعی یک انسان را زنده کرده‌اید و این مصداق آیه شریفه است که « هر کس انسانی را زنده بدارد، گویی همه انسان‌ها را زنده داشته است.»[1] و من همیشه دوست دارم آن را به کار ببرم. اگر بتوانید غمی را از دل یک دوستی که غصه بر دلش نشسته است، بردارید؛ حال او خوب می‌شود، حال دل شما هم خوب می‌شود. ارتعاش او خوب می‌شود، ارتعاش شما هم به طبیعت خوب می‌شود. نتیجه‌اش این است که هم برکت در زندگی شما می‌آید و هم برکت در زندگی آن عزیز می‌آید.

دوستتان دارم. برایتان بهترین‌ها را آرزو می‌کنیم. منتظر ویدئوهای عالی از طرف من باشید.

خدا نگهدار

یا علی مدد

محمد افلاکی بنی

 

 

 

 

[1]  وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا (آیه 32 سوره مائده)