چگونه مال و ثروتهای دنیا می تواند ما را از خدا دور کند؟

5
(2)
داستان رزق داستان هر روز ماست و از خدا می خواهیم که رزقی فراوان همراه با عشق خودش را به ما عنایت فرماید. بعضی به اشتباه فکر می کنند که ثروت دنیا، قطعا ما را از خدا دور می کند در صورتی که این دلبستگی به دنیاست که مذموم واقع شده است و ما می توانیم در عین ثروتمند بودن یک انسان معنوی باشیم که دلبسته این دنیا نباشیم و این نگرش معنوی هم ما را در دنیا ثروتمند خواهد کرد و هم در آخرت عاقبت به خیر خواهیم شد
سلام به دلهای پاک شما عزیزان، کتاب معراج السعاده یکی از بهترین کتابهای ملا احمد نراقی است که توصیه میکنم آن را بخوانید. پشت جلد این کتاب، نوشته شده است که از آیت الله بهجت درخواست کردند تا یک برنامه سیر و سلوک به جوانها بدهد و آیت الله بهجت فرمودند: روزی یک صفحه از کتاب معراج السعاده را بخوانید و به آن عمل کنید. این کتاب حدودا 700 صفحه است و ما میتوانیم در طی 2 سال، روزی 1 صفحه از این کتاب را بخوانیم.
برای خرید این کتاب برای دوست عزیزم آقای جواد زارع به کتابفروشی رفتم و میخواستم این کتاب را به او هدیه بدهم. وقتی وارد کتابفروشی شدم، کتابی به نام رزق از آیت الله مهدوی روی میز آن فروشنده بود و من احساس کردم این کتاب رزق من است و گفتم ببخشید من این کتاب را میخواهم و آن را برداشتم و کمی هم در مورد رزق صحبت کردم. فروشنده از صحبتهای من خوشش آمد. با خود گفتم چه خوب است علاوه بر کتاب معراج السعاده، کتاب رزق را هم به دوستم هدیه دهم.
از فروشنده خواستم تا کتاب رزق دیگری را هم برای من بیاورد ولی گفت: ببخشید این کتاب تمام شده است و گفتم شاید رزق دوستم نبوده است، فروشنده سرش را پایین انداخت و خندید و گفت: رزق او نیست، شاید رزق دیگران هم نباشد و بعد متوجه شدم یک جوان بسیار مودبی این کتاب را از قفسه کتابها برداشته و روی میز فروشنده گذاشته بود تا کتاب دیگری را بیاورد و من این کتاب را برداشته بودم. وقتی متوجه این موضوع شدم کتاب را به جوان دادم ولی او با اصرار فراوان، کتاب را به من داد و گفت این کتاب رزق شما است.
در صفحه 114 این کتاب نوشته شده است که زاهد و عارفی پیش ملا احمد نراقی رفت و وقتی دارایی و اموال ملا احمد نراقی را دید، به ملا احمد گفت: با خود فکر میکردم، ملا احمد نراقی عارف و انسان خوبی است، پس این ثروت، مکنت و خانه از کجا آمده است؟ ملا احمد نراقی در پاسخ به او گفت: داشتن دارایی و اموال دنیا مرا از خدا دور نکرده است، بلکه ما نباید دلبسته به مال دنیا باشیم. ما میتوانیم دنیا و هر آنچه در آن است را داشته باشیم ولی به این دنیا دلبسته نباشیم.
دلبستگی ما به این دنیا به نوعی نهی شده است و در عرفان و مسائل دینی ما، دلبسته بودن به دنیا ما را از خدا دور میکند و داشتن ثروت، دارایی و خواسته های ما، هیچ مخالفتی با مسیر الهی و معنوی و رسیدن ما به خداوند ندارد. ملا احمد نراقی برای اینکه به آن فرد ثابت کند که دلبستگی به دنیا ندارد، او را به سفری دعوت کرد. هر دو به سفر رفتند ولی در میانه راه، آن درویش به ملا گفت: من باید بازگردم چون کشکولم را جا گذاشته ام.
ملا احمد به او گفت: تو دلبسته به یک کشکول هستی و کشکولت را رها نمیکنی ولی من کل ثروت و اموالم را رها کرده ام که با هم به این سفر برویم و آن اموال اصلا برای من مهم نیستند که چه اتفاقی برای آنها بیفتد و این به معنی عدم دلبستگی به دنیا می باشد. ما میتوانیم تمام ثروتهای دنیا و بهترین خانه و ماشین را داشته باشیم ولی هیچ کدام از آنها نمیتوانند ما را از خداوند دور کنند تا زمانی که ما را به خودشان دلبسته نسازند تا یاد خدا و مسیر الهی را فراموش کنیم.
داشتن ثروت، مکنت و تمام خواسته های دنیا، مخالف معنویت و رسیدن به خداوند نیستند بلکه دلبسته شدن به آنها مذموم است زیرا آنها همانند بندی ما را گیر می اندازند تا مانع حرکت سبکبار ما به سمت خداوند شوند. همه ما میتوانیم ثروتهای فراوانی را داشته باشیم ولی به آنها دلبسته نباشیم، در این صورت ما یک انسان معنوی، عرفانی و الهی خواهیم بود. در این لحظه برای شما دعا میکنم و امیدوارم رزق شما، بهترینها و تمام نعمتهای الهی بدون دلبستگی به این دنیا باشد. شاد و پرانرژی باشید، خدانگهدار.   

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

2 دیدگاه در “چگونه مال و ثروتهای دنیا می تواند ما را از خدا دور کند؟

  1. حسین گفت:

    احسنت👏👏👏👏عالی🌷

  2. حسین گفت:

    احسنت👏👏👏👏عالی🌷
    باارزوی سلامتی وشادی برای تمام عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دانلود رایگان کتاب «در محدوده صفر»

نویسنده: دکتر جو ویتالی با مقدمه محمد افلاکی
دریافت کتاب
close-link
دوره های ما دارای گارانتی برگشت پول مادام العمر در صورت عدم رضایت است و زمان گارانتی هم پس از  9 ماه از خرید دوره فعال شده و شرط استفاده از گارانتی این است که در درجه اول تمام تکنیک ها را کاملا آموخته باشید و سپس آنها را در زندگی بکار گرفته باشید و اگر نتیجه ای حاصل نشد پس از راستی آزمایی شروط گارانتی مبلغ 2 برابر پولی که پرداخت کرده اید را به شما باز خواهیم گرداند زیرا ما به دوره خودمان ایمان داریم و باور داریم که نتیجه آن قطعی است و ضمن اینکه به برکت پول و رضایت مشتری هم به شدت معتقدیم💯
close-link