سلام به دل‌های پاک شما عزیزان

کاربری از من درباره بیماری اعتیاد سئوال کرده بود و درخواست کرده بود که به آقای افلاکی بگویید درباره این بیماری یک کلیپ تولید کند. این ویدئو درباره اعتیاد است.

انجمن دوازده قدم: راه نجات

بیماری اعتیاد یک نوع بیماری است که شاید هنوز روانشناسان نتوانسته‌اند برای آن درمانی پیدا کنند و هنوز روانشناسی نتوانسته است برای آن درمانی قطعی بیابد. اما در حدود نزدیک به 80 یا 90 سال است که شخصی به نام بیل ویلسون آمریکایی  دوازده قدمی را پایه‌گذاری کرده است که به نوعی الهامات خداوند به او است. این دوازده قدم یک راه حل معنوی است که میلیون‌ها میلیون معتاد را در دنیا نجات داده است. الکلی‌های معنام، معتادان گمنام، نیکوتینی‌های گمنام، … و صدها NGO  و انجمن از همین دوازده قدم که یک راه حل کل‌نگر است کمک گرفته و هزاران معتاد را نجات داده است.

به نظر من اولین کاری که دوستانی که فرد معتادی در خانواده دارند و می‌پرسند چه کنیم، باید انجام دهند این است که برای معتاد دعا کنیم. دعا کنیم تا این معتاد هر چه زودتر به این جمعیت بپیوندد. این جمعیت حتی در روستاها و در دهات نیز وجود دارد. انجمن‌های معتادین زیاد هستند از انجمن پرخورهای گمنام، معتادان جنسی گمنام، الکلی‌های گمنام، نیکوتینی‌های گمنام، تنبلان گمنام، … بسیار زیاد است. در کشور ما هفت یا هشت NGO فعال در این زمینه وجود دارد و در کشورهای خارجی صدها NGO  است. اما اصول همه این ها همان دوازده قدم است. مطمئن باشید معتادی که اصول دوازده قدم را اجرا می‌کند زندگی‌اش برمی‌گردد و شفا پیدا می‌کند. جالب این است که من معتادانی را دیده‌ام که به این انجمن راه پیدا کرده و نجات یافته‌اند و زندگی‌شان از آدم‌های معمولی بسیار بهتر شده است.

دو برادر را می‌شناسم که یکی معتاد بود و یکی سالم! همه فرد معتاد را مذمت می‌کردند و نسبت به دیگر با تاسف می‌گفتند دیگر فایده ندارد. وقتی فرد معتاد به جلسات دوازده قدم راه پیدا کرد و آن را در زندگی اجرا کرد، برای همه الگو شد و همه او را مثل می‌زدند. قبلا برادر سالم نفر شماره یک بود ولی وقتی این معتاد دوازده قدم را در زندگی خود اجرا کرد همه گفتند این چه انسان خوبی است. او مثال زدنی شده بود: از زندگی شخصی، تا سلامت و پاکی خودش و شفای کوانتومی که در خانواده و جامعه خودش ایجاد کرده بود.

انجمن دوازده قدم: یک راه حل معنوی

این یک راه حل کل‌نگر معنوی است. من به عنوان یک محقق بر روی دوازده قدم را کار می‌کنم و با آن زندگی می‌کنم. به عنوان فردی که وابستگی‌هایی دارم. جلساتی تحت عنوان وابستگان گمنام داریم که جلسات آن وجود دارد. شما می‌توانید دوازده قدم را در زندگی به کار بگیرید. در حقیقت دوازده قدم همان آیین و دین و مذهب خودمان است. تمام آن اصولی که به صورت تئوری گاها در تمام مذاهب دنیا مطرح می‌شود وجود دارد. شاید در این جا کمی متناسب با شرایط عملیاتی شده است. شما برای حضور در انجمن باید هر کدام را انجام بدهید. وقتی می‌گویند باید صداقت داشته باشید، واقعا باید بروید و آن را در زندگی خود اجرا کنید. اگر صداقت نداشته باشید، یعنی ناراستی و ناصادقی کرده‌اید و در این صورت ممکن است لغزش کنید و مواد مصرف نمایید. آن‌ها یک درد مشترک دارند و از آن توانسته‌اند یک رهایی مشترک را پیدا کنند. کسانی که در حلقه این انجمن قرار می‌گیرند توانسته‌اند شفا پیدا کنند.

اگر معتادی هست باید او را راهنمایی کنیم تا به انجمن دوازده قدمی بپیوندد، باید بگوییم جایی وجود دارد که معتادان دیگری هستند که با اصولی توانسته‌اند نجات پیدا کنند. آن معتادان به هم کمک می‌کنند. آن‌ها زبان یک‌دیگر را می‌فهمند، چون دردشان مشترک است. یک پزشک و روانشناس هیچ وقت نمی‌فهمد نشئگی یعنی چه! هیچ موقع مستی را نمی‌فهمد! اما یک معتاد دیگر دقیقا دردهای یک معتاد دیگر را درک می‌کند و می‌گوید: «من هم دچار این درد بوده‌ام و به این شیوه توانستم گذر کنم.» و دقیقا هم می‌تواند کمک کند. و کمک یک معتاد به یک معتاد دیگر، خیلی سطح بالاتر و عملیاتی‌تر و نتیجه‌بخش‌تر از سایر روش‌ها است.

می‌خواهم این را نتیجه بگیرم که راه حل معنوی گاهی خیلی موثرتر از راه حل علمی است که در کتابهای روان‌پزشکی و روان‌شناسی مطرح شده است. راه حل معنوی اگر می‌تواند معتادان در به دری را نجات بدهد.

انجمن دوازده قدم: درمانی برای همه

شک نکنید که ما همه می‌توانیم مشکلات خودمان را با همین روش درمان کنیم و خود را نجات دهیم. اگر اعتیاد درد بسیار سنگینی در جامعه ما است و با راه حل دوازده قدم که همان عملی توصیه‌های دین و مکتب ما است، قابل حل است؛ پس یک راه حل معنوی، تنها راه نجات بشریت و من و شما از تمام گرفتاری‌ها، بدبختی‌ها، بیچارگی‌ها، فقر، مشکلات، ناشادی‌ها و غم و غصه‌های زندگی ما است. امروز به راه حل معنوی بپیوندیم. به هر شیوه‌ای که می‌دانیم! در دین و آیین و مکتب خودمان، به آن عمل کنیم. عمل کردن، قدم برداشتن، می‌تواند ما را نجات بدهد.

دوستی که می‌پرسد برای معتاد چه کنم، برای معتاد دعا کن تا هر چه سریع‌تر به حلقه انجمن معتادان گمنام بپیوندد. کتاب پایه‌ای درباره الکی‌های گمنام است که جزو نخستین کتاب‌هایی است بیل ویلسون و دوستانش آن را نوشته‌اند و این دوازده قدم را شکل داده‌اند. من این کتاب را خوانده‌ام و بارها به دوستان هدیه داده‌ام. یکی از آشنایان من به این بیماری مبتلا بود، من این کتاب را به او دادم. او آن را خواند و هیچ وقت هم جلسه نرفت. او با یک بار خواندن این کتاب نجات پیدا کرد و سالیان سال است که پاک است. کسی که سن بالایی داشت و بارها به سراغ ترک اعتیاد رفته بود و نتوانسته بود. همین یک کتاب را خواند و به قدری عالی این مفهوم را گرفت و در وجودش نشست که هم‌اکنون خدا را صد هزاران بار شکر، کاملا پاک است.

گاهی اوقات کسی مانند او با یک بار خواندن این کتاب پاک است، و گاهی یکی باید در جلسه معتادان گمنام مادام‌العمر شرکت کند تا پاکی خود  را به روز رسانی کند. این راه‌حل‌ها در هر کسی ممکن است به یک نوع باشد. اما در هر صورت راه حل خدا را شکر وجود دارد. قبلا ممکن است راهی وجود نداشته، اگر درست بگویم، بیست سال پیش ممکن است در ایران این انجمن‌ها نبوده باشند. شاید عمر بودن این جلسات در ایران زیاد نباشد. اما هم‌اکنون وجود دارد و صدها نفر را داریم که به این واسطه پاک هستند و خدا را به همین خاطر صدهزار مرتبه شکر می‌کنیم.

پس می‌شود معتادی را که در به در بوده، کارتون‌خواب بوده، منفور جامعه بوده، نجات پیدا کند. معتاد شما هم می‌تواند نجات پیدا کند. کاری که الان من و شما می‌کنیم و همه معتادان گمنام در پایان جلسات خود به نام دعای آرامش می‌خوانند، این است که برای همه معتادان دعا می‌کنند تا به این حلقه بپیوندند. برای معتادتان دعا کنید تا زودتر به آن حلقه بپیوندد. آن‌ها در دعای خود می‌گویند: « خداوندا! به من آرامشی عطا فرما تا بپذيرم آنچه را که نمي‌توانم تغيير دهم، و شهامتی عطا کن تا تغيير دهم آن‌چه را که مي‌توانم و بینشی که تفاوت آن دو را بدانم.» من صدای محیط را نمی‌توانم تغییر بدهم، اطرافم را نمی‌توانم تغییر بدهم ولی خودم را می‌توانم! خیلی چیزها را ما نمی‌توانیم تغییر دهیم و بسیاری را هم می‌توانیم تغییر دهیم. این یک بینش است که خداوند به ما عطا می‌کند تا بفهمیم وقت تغییر کدام یک فرا رسیده است.

دوازده قدم یک دانش نیست یک روش و منش است. یک بینش و یک نوع زندگی کردن و یک حرکت به سمت بهبودی است. همه آن اصول معنوی و خدایی است. به نظر من دوازده قدم، همان بخش‌هایی از اسلام است که عملی و کاربردی شده است. البته قطره‌ای از اسلام است و اگر ما بتوانیم به دین و مذهب خود به شکل عالی عمل کنیم یک راه حل معنوی پیدا کنیم قطعا نجات پیدا می‌کنیم و به آرامش و رهایی می‌رسیم و از شر خودمان نجات می‌یابیم و بهبودی در تک تک مراحل زندگی‌مان جاری می‌شود.

در این لحظه برایتان دعا می‌کنم. امیدوارم جلسات دوازده قدم را دست کم نگیرید. هر معتادی را به آن‌جا معرفی کنید، دوست دارید کتابش را تهیه کنید، یا آن را در اینترنت جستجو نمایید و اصول آن را بخوانید. اگر بتوانید با کسی را که در عمل با آن کار کرده  صحبت کنید در خواهید یافت که چه قدر آن اصول عالی است.

دوستتان دارم و برایتان دعا می‌کنم.

شاد و پرانرژی باشید

خدا نگهدار